Çevre Konusunda Sıfır Tolerans

Dilovası Kaymakamı’ndan brifing

Dilovası Kaymakamı Hasan Göç tarafından Vali Topaca ile Başkan Karaosmanoğlu’na ilçenin sosyal, coğrafi ve ekonomik yapısının yanı sıra ihtiyaçlarına yönelik bir brifing verildi. Tavşancıl Sahil Restaurant’ta gerçekleşen toplantıda Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ile il müdürleri ve Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) yetkilileri de hazır bulundu. Sorunların çözüm odaklı ele alındığı toplantıda Dilovası’nın eksikleri masaya yatırıldı.
 

Arıtma tesisi çok faydalı oldu

Dilovası’nda ulaşım, çevre, eğitim, sağlık ve konut alanında yapılması gereken çalışmaların görüşüldüğü toplantıda ilgili kurumların il müdürleri de Vali Topaca’ya bilgi aktardı. Büyükşehir’in öncülüğünde sanayicilerle iş birliği kurularak yapılan atık su arıtma tesisin çevre açısından çok faydalı olduğunun dile getirildiği toplantıda ilçede atıklarını bu arıtma tesisine vermeyen sanayi tesisinin kalmadığı bilgisi de verildi.
 
Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak
Özellikle Dilderesi’nin kirletilmemesi için ne gerekiyorsa yapılacağının vurgulandığı toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Vali Topaca, ‘’Başkanımız Karaosmanoğlu ile çevre konusunda işi saha sıkı tutmak amacıyla sık sık görüşüyoruz. Çevreyi kirleten kim varsa gerekli yasal işlemleri uygulayacağız. Çevre konusunda sıfır toleransla çalışacağız ve hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Çevre konusunda sıkı bir takip uygulayacağız. Kurumlar arası etkili bir diyalogla sorunların üzerine gideceğiz” ifadesini kullandı.
 

Dilovası artık sağlık üretecek

Vali Topca gibi ‘çevre konusunda sıfır tolerans’ vurgusu yapan Başkan Karaosmanoğlu da, ‘’Dilovası önemli bir sanayi bölgemiz ve Kocaeli’nin en problemli ilçesi. Geçmiş dönemlerde istismar etmek isteyenler oldu. Ancak biz Dilovası’yla yakından ilgilendik. Göreve geldiğimizde Dilovası’nda kayıp su oranı yüzde seksendi. Su ve kanalizasyon şebekelerini yeniledik, önemli bir bölümüne doğalgaz verilmesini sağladık. Sanayicimiz de Dilovası’nın havasını, suyunu ve toprağını kirletmeyecek. Dilovası artık sağlık üreten bir yer olacak” şeklinde konuştu. Bu ilk toplantının Dilovası için bir başlangıç sayılacağı, gelişmelerin düzenli olarak gözden geçirileceği de ifade edilirken, ilçenin Tavşancıl bölgesindeki tarihi evlerin onatılması da kararlaştırıldı.