Çayın Faydaları

Son günlerde yapılan araştırma her gün içilen bir bardak çayın kalp krizi riskini % 44 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Çayda bol miktarda bulunan flavonoid denilen madde, antioksidan ve anti – enflamatuvar özellikleri nedeniyle, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı etkin bir koruyucudur.

Flavonoid çaydan başka meyve sebze ve kırmızı şarapta bulunur. ABD’de gerçekleştirilen söz konusu araştırmada 680 kişinin çay ve kahve alışkanlıkları incelendi. Araştırmacılar bu deneklerin davranış şekillerini ve yemek yeme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurdular. Günde en az bir bardak çay içen kadın ve erkeklerin kalp krizi riskinin, çay içmeyenlere oranla % 44 oranında azaldığı gözlendi.

Öte yandan Hollanda’da, 65 ve 84 yaşları arasındaki 800 erkek üzerinde yapılan başka bir araştırmada, günde 3 ya da 4 bardak çayın koroner kalp hastalığından ölümleri yüzde 58 oranında azalttığını ortaya çıkartıyor.

Çayın çok zengin bir flavonoid kaynağı olduğunu belirten uluslararası Antioksidan Araştırma Merkezi yetkilileri bu çalışmaları şöyle değerlendiriyor: “Antioksidanların en önemli görevi vücuttaki serbest radikalleri yok etmesi veya azaltmasıdır. Serbest radikaller hücreye büyük ölçüde zarar verir ve zararın oluştuğu bölgede toplanarak zararın kalıcı olmasına yol açarlar.

Yetkililere göre bir bardak çay veya bir kadeh kırmızı şarap, bir öğün sebze veya meyveye oranla, daha büyük bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Çayın antioksidan kapasitesi 4 elma ve 5 soğana eşittir.

Sırtçantam 1. sayı, Ocak 2005