Çadır

Kamp, doğada yapılacak en güzel aktivitelerden biridir ve bana göre nerede yapıldığı bile önemli değildir. Kamp hayatı, beraberinde getirdiği paylaşma duygusu ve iş birliği ile doğada keyifli günler geçirmenizi sağlayacaktır. Ta ki yağan bir yağmurda çadırınızın su geçirdiğini veya şiddetli bir rüzgârda çadırınızın yırtıldığını görüp tıpış tıpış eve dönene kadar.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için kaliteli ve profesyonel çadır üreten markalardan bir çadır seçmeniz gerek. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlara gelince; çadırlar şekil olarak üçe ayrılır üçgen, tünel ve dome çadırlar. Dome çadır hemen hemen her şartta kullanılabilen geniş, kubbe şeklinde ve giriş çıkışı kolay çadırladır. Bu nedenle dome tipi çadır almanızı öneririm. Kaç kişilik olacağına siz karar vereceksiniz. Ayrıca çadırın çubuklarının alüminyum alaşımlı olmasına dikkat edin.

* Çadırlar tek tenteli ve çift tenteli olmak üzere ikiye ayrılır. Çift tenteli çadırlar; su geçirmezlik ve ısı yalıtımı konusunda daha iyidir. Bu nedenle çift tenteli bir çadır almanızı öneririm. Çok sıcak havalarda çadırın sadece iç tentesini kurarak daha serin bir ortamda uyuyabilirsiniz.

* Çadırlar kullanılacağı şartlara bağlı olarak 2, 3, 4 mevsimlik şeklinde çeşitlenir. Doğada kampçılık için 3 mevsimlik bir çadır idealdir. 3 mevsimlik çadır kötü hava şartlarına karşı dayanıklı ve geniş hacimlidir. Fakat aşırı kötü hava şartlarında konforlu olmayabilir.

* Çadır girişi ve bagajı da önemli bir kriterdir. Özellikle kış aylarında yapacağınız kamplarda, geniş bagajlı bir çadır idealdir. Böylelikle çadırınızın bagaj kısmında yemek pişirebilirsiniz. Ayrıca fazla malzemelerinizi bagajda tutarak, çadırda daha fazla yer açabilirsiniz.

* Çadırın uzunluğuna gelince, boyunuzdan 20 – 25 cm uzun bir çadır idealdir.

* Çadır kumaşının poliüretan kaplanmış naylondan olmasına, az dikişli olmasına ve dikiş yerlerinin bantla kaplanmış olmasına dikkat edin.

* Çadırı doğa sporları satan bir mağazadan temin edin. Bu mağazalardaki ürünler garantili, kaliteli ve belirlenen standartlara uygundur.

* Çadır satın alacağınız mağazadaki personele çadırı tam olarak nerede, hangi mevsimlerde kullanacağınızı ve kaç kişi olduğunuzu belirtin.

* Unutmayın doğada bir aktivite yapmayı düşünüyorsanız, idare eder değil amaca uygun kaliteli malzeme satın almanız gerekir.

Yazı: İsmail Aydoğan, fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Sırtçantam 2. sayı, Şubat 2005