Buzlar Eriyor, Eriyor…

Geçen hafta Greenpeace’in kutuplara, sanatçı John Quigley ile çizdiği Leonardo da Vinci’nin ünlü deseni ‘Vitruvius Adamı’ uygarlığın vardığı son noktayı temsil ediyordu ve buzullar eridikçe yok olup gideceği anlamını taşıyordu.

Leonardo da Vinci’nin en ünlü eseri Vitruvius Adamı medeniyetin temsili olarak yorumlanır. Geçen hafta sanatçı John Quigley, onun devasa bir uyarlamasını Greenpeace için Kuzey Kutbu’ndaki buzullara çizdi. İklim bilimcilerin % 98’inin hemfikir olduğu bir gerçek var: İklim değişikliği gerçek ve küresel ısınma Dünya’mızı, medeniyetimizi tehdit ediyor. Buzullar eridikçe, medeniyetimiz de yok olup gidecek. Quigley’nin eseri de işte bunu simgeliyor.

Bakır borularla çizilen ‘Vitruvius Adamı’nın buzulların eriyen kısımlarına kadar çizilmesindeki amaç, erimeye dikkat çekmek. Desenin bütünü, buzullar eridikçe sulara karışacak ve bir süre sonra tümüyle yok olacak.

John Quigley zahmetli bir ekip çalışması sonucunda oluşturdukları desen için şunları söyledi: “Buraya gelmemizdeki amaç, Da Vinci’nin ünlü insan bedeni çizimini yeniden yapıp ‘Eriyen Vitruvius Adam’ı meydana getirmekti. Da Vinci bu eskizi Aydınlanma ve Rönesans döneminde, bugün fosil yakıtları kullandığımız için artık tehdit altında olan yeni bir çağın şafağında yapmıştı.”

Küresel ısınma, dünyamızdaki yaşamı yavaş yavaş yok eden bir sürece neden oldu. Böyle bir sürece tanıklık eden bizler ise, tüm duyarsızlığımızla, silinip gidenleri izleyerek mi zaman geçirmeliyiz, yoksa hala varlığını gördüklerimizi korumaya mı çalışmalıyız? İnsan düşünerek hareket eden tek canlı… Ellerimizle yarattığımız uygarlık, ellerimizi bile yok etme seviyesindeyse, yapılabilecekleri acilen görmeliyiz. Hızla harekete geçmeliyiz.