‘Bursa’da Zaman’ Fotoğraf Yarışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlendiği ‘Bursa’da Zaman’ temalı Ulusal Fotoğraf Yarışması için başvurular 2 Ocak 2015’te başlıyor. Fotoğraf yarışmasıyla; doğal, tarihi ve kültürel değerlere sahip Bursa’nın, dört mevsime yansıyan güzellikleri bir anlamda kayıt altına alınmış olacak.

bursa-3

Büyükşehir Belediyesi, dört yıldır düzenlenen ve dünya fotoğrafçılarını Bursa’da buluşturan Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nin ardından şimdi de kentin değerlerini ön plana çıkaracak ulusal fotoğraf yarışması düzenliyor. Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen yarışmanın teması ‘Bursa’da Zaman’ olarak belirlendi. Bursa’nın doğal, tarihsel ve kültürel değerlerinin mevsimler üzerinden elde edilecek karelerle dünyaya sunulması hedeflenirken, şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın yoğunluğuna, zaman ve mekân, mekân ve insan ilişkisine ışık tutulması amaçlanıyor. Bursa sınırları dâhilinde doğal, kültürel ve tarihsel özelliklerini ortaya koyan ve dört mevsimi anlatan ‘Bursa’da Zaman’ Fotoğraf Yarışması; 2015 yılında ‘Bursa’da Kış’, ‘Bursa’da Bahar’, ‘Bursa’da Yaz’ ve ‘Bursa’da Güz’ olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilecek. Yarışmalarda derece alan, sergilemeye değer bulunan ve Seçici Kurul’un uygun bulacağı fotoğrafların tamamı, basılacak bir katalogda yer alacak. Katalog ayrıca tüm katılımcılara gönderilecek.

‘Bursa’da Kış’

Bursa’da Kış alt başlığıyla düzenlenen ilk kategori için başvurular 2 Ocak 2015 başlayıp, 20 Mart 2015’te son bulacak. Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar, Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Güven Aktaş, Fotoğraf Sanatçısı Fevzi Yapıcı, BUFSAD Başkanı İlhan Özer ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Saffet Yılmaz’dan oluşan seçici kurulun 28 Mart’ta yapacağı değerlendirmenin ardından sonuçlar 31 Mart’ta açıklanacak. Yarışmanın ödül töreni ve sergisi de 11 Nisan’da gerçekleştirilecek.

bursa-4

Katılım Koşulları

Yarışma, seçici kurul üyeleri ile birinci dereceden yakın akrabaları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımına açıktır. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği, ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğrafları sahibinin adı ile birlikte, başta yarışmaya ilişkin yayınlar olmak üzere ticari olmayan, tanıtıcı kurumsal yayınlarında kullanabilir. Fotoğraflar, amacı her ne olursa olsun, belediye ve BUFSAD dışındaki kişi ve kurumlarla paylaşılamaz. Daha önce herhangi bir yarışmada ödül ve sergileme almış fotoğraflar bu yarışmaya gönderilemez.

Yarışma sonrasında katılım koşullarına uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. İptal edilen eserin yerine başka bir eserin seçilmesi zorunluluğu yoktur. Bu durumda yarışma iptal edilemez. Seçici kurul en az 3 (üç) üyenin bir araya gelmesiyle toplanır. Üç üyenin bulunmaması durumunda toplantı bir hafta sonraya ertelenir. Seçici kurul, ödüle ya da ödüllere değer fotoğraf bulunamaması durumunda serbesttir. Katılım koşullarında belirtilmeyen konularda ve tereddüt halinde seçici kurul kararları geçerli olacaktır.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve varsa fotoğraftaki canlı-cansız varlıklar için izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyanları ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılması durumunda elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır, ödül yeri boş bırakılır. Bu durum, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ayrıca, bu konularda doğabilecek yasal yaptırımlardan Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUFSAD sorumlu olmayacaktır.

Fotoğraf özellikleri

Yarışma renkli (sayısal) dalda yapılacaktır. Her bir katılımcı her bir kategoriye en fazla 4 (dört) fotoğrafla katılabilir. Fotoğrafların kısa kenarı 2000 pikselin altında olmamalıdır. Fotoğrafların çözünürlüğü minimum 300 dpi olmalıdır. Fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraflar JPEG dosya formatında gönderilmelidir. Fotoğraflarda makul ölçülerde renk, kontrast, yoğunluk gibi düzeltmeler yapılabilir. Fotoğrafın özünü değiştiren uygulamalar ve/veya kolaj kabul edilmeyecektir. İstenen ölçülere uymak koşuluyla yeni kadrajlama yapılabilir. Katılımlar, bursadazaman.com.tr adresli web sitesi üzerinden olacaktır ve yalnızca bu adresten gönderilen fotoğraflar değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışmanın birincisi 3 bin, ikincisi 2 bin, üçüncüsü de 1000 TL ile ödüllendirilirken, 3 adet özendirme ödülü için ise 500’er TL verilecek.

Tek hedef Bursa’nın tanıtımı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri açısından fotoğraf sanatı için doğal bir plato olduğunu belirterek, fotoğraf yarışması ile kentin değerlerini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

BUFSAD Başkanı İlhan Özer de, Büyükşehir Belediyesi’nin fotoğraf sanatına verdiği değeri özellikle Fotofest ile en güzel şekilde gösterildiğini belirterek, ulusal çaptaki bu yarışma ile de tüm zamanların en güzel şehri Bursa’nın fotoğraf kareleriyle belgeleneceğini belirtti.