Bursa’da Çevre İçin Yeni Bakış

bursa

Bursa Valisi Karaloğlu: “Bursa’da çevre açısından tolore edebileceğimiz bir şey kalmamıştır. Çevreyi korumamız lazım. Çevreyi korumanın en güzel ve kolay yolu da kirletmemektir” dedi.

Bursa’da çevre açısından tolore edebilecek bir şey kalmadığını ve ortak çalışma alanı oluşturulması gerektiğini belirten Vali Karaloğlu: “Bir gerçek var artık, Bursa’da çevre açısından tolore edebileceğimiz bir şey kalmamıştır. Bundan sonra denetleme makamında olan bizlerde sanayici de şunu bilmelidir ki sanayiye karşı olamayız. Sanayi olacak ama mutlaka çevreye duyarlı sanayi olacak. Sanayi bizim ne suyumuzu, ne havamızı, ne de toprağımızı kirletecek. Kirletenler ile biz mücadele edeceğiz. Kriterlere uygun işletmelere ise destek olacağız. Yerel politikamız bu olacak.

Su açısından zengin bir ilde değiliz. Bu güne kadar boyahaneler yer altı sularını kullanıyordu. Bu rezerv de azaldı. Artık Bursa’da çok fazla su kullanan sanayi istemiyoruz.

Hedefimiz Nilüfer, Kocasu, Kirmastı, Karsak çaylarını temiz akıtmak. Bunu da başarmak durumundayız. Önümüze bir hedef koyarak demeliyiz ki bu dereleri 5 yıl sonra balık tutacak hale getirmek. Bunu sağlamamız gerekli, bu imkânsız değil.

Bu gün ki teknoloji ile bunu başarmak zor değil. Bütün kurumların ortak iradesine ihtiyacımız var. Birimizin bıraktığı açığı başkalarının kullanmaması gerekir. Bütün kurumlar aynı hedefe aynı kararlılıkla olayın üzerine gitmemiz gerekir. Çevreyi korumamız lazım. Çevreyi korumanın en güzel ve kolay yol’u da kirletmemektir. Kirletilen yeri temizlemek zordur. Onun için kirletmemeyi öğreneceğiz” dedi.

Toplantıya Başta Bursa Valisi Münir Karaloğlu olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Avşar, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Büyükşehir Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Nalan Fidan, Buski Genel Müdürü İ. Hakkı Çetinavcı, Buski’den Talat Özen, Güngör Gülenç, Ekrem Yıldız, Cevdet Kaya, Çevre Şehircilik İl Müdürü Eyüp Gül, DSİ 1. Bölge Müdürü S. Tahsin Sarıoğlu, Bilim Sanayi İl Müdürü M. Latif Deniz katıldı.

Toplantı sonunda Çevre konusunda tolerasyon gösterilmeyeceğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, Koordinatör ekip kurarak ilgili tüm kurumlardan oluşan bir ekiple denetimlerin bir an önce başlamasını istedi.

Vali Karaloğlu’nun talimatı ile kurulan çevre ekibi, Bursa’da Tekstilden geri dönüşüme kadar tüm sanayi kollarını denetleyecek, mevcut Kanun ve Yönetmenliklere ek hazırlanacak genelge ile de daha temiz bir Bursa için çalışacaklar.