Bursa, UNESCO İçin Rol Model

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, tarihi ve kültürel miras alanındaki çalışmaları nedeniyle Bursa’nın UNESCO için rol model olduğunu söyledi. Ziyaret, Heykel’deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşti.

unesco bursa

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, 2009 yılında Karagöz’ün, 2014 yılında da Cumalıkızık ile Bursa’nın ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’ teması altında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındığını hatırlattı. Somut ve somut olmayan miras alanındaki bu adımların Bursa’yı Türkiye’nin nadir şehirlerinden birisi haline getirdiğini vurgulayan Oğuz, “Bursa, bize gelen yayınlar, yaptığımız incelemeler, ayağa kaldırılan tarihi eserler ve somut olmayan kültürel miras alanındaki çalışmalar itibariyle motivasyon açısından UNESCO için rol model şehir haline geldi. Bu yönüyle şehri takdir ediyoruz” dedi.

Ziyarette İznik’in Dünya Miras Listesi’ne alınması konusundaki görüşlerini de aktaran Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, ilçenin özellikle çinicilik açısından sahip olduğu değerlerle geçici listeye girdiğini ifade etti. Kesin liste konusundaki çalışmaların sürdüğünü ve komisyon olarak bu konuda olumlu görüş bildirdiklerini belirten Oğuz, ‘30 Nisan Dünya Caz Günü’ nedeniyle Bursa’da düzenledikleri konsere verdiği destek nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.