Bursa Logosuna Kavuştu

bursa-3

Tarihiyle, kültürüyle, doğal zenginlikleriyle, sanayisi, ticareti ve tarımıyla Türkiye’nin lokomotifi Bursa, şehir logosuna kavuştu. Logo, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği tarafından hazırlandı. Şehir logosu ve mottosu, Merinos AKKM’de yapılan görkemli bir toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıya, Bursa Valisi ve Kültür Tanıtma Birliği Başkanı Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, bürokratlar ve turizmcilerden oluşan 600 kişilik davetli katıldı. Davetliler, özel olarak hazırlanan Bursa şehir logosu rozetlerini göğüslerine taktı. Şair Serdar Tuncer’in sunumuyla renklenen lansman toplantısı, Valilik önünde gerçekleştirilen Bursa şehir logosu bayrak çekme töreniyle sona erdi.

bursa-4

Bursa şehir logosunu tanıtan Vali Karaloğlu, ülkelerden çok şehirlerin ön plana çıktığını, yeni dünyada artık şehirlerin yarıştığını dile getirdi. Yaşadığımız çağın ‘markalar çağı’ olarak da tanımlanabileceğini ifade eden Vali Karaloğlu, Bursa şehir logosuyla, Bursa’nın markalaşma yolunda çok önemli bir adım attığını ifade etti.

Bursa’nın büyük bir şehir markası olduğunu belirten Vali Karaloğlu, tarih, kültür, sanat, turizm, ticaret, mobilya, tekstil, sanayi her alanda söz sahibi olan Bursa’nın değerlerini şehir logosuyla yeni dünyalara arz edeceklerini ifade etti.

Logo hazırlanırken, Bursa’nın birbirinden özel tüm değerlerinin temsil edildiğini, hiçbir değerin diğerini gölgede bırakmamasına özen gösterildiğini belirten Vali Karaloğlu: “Tek bir değerimizi değil, birliği seçtik. Bursa Şehir Logosunun tüm değerlerimizle bağlantısı var” dedi.

bursa-5

Bursa Uluşehir

Şehir mottosunun da tanıtıldığı toplantıda, ‘Uluşehir’ mottosunun neden tercih edildiğini Vali Karaloğlu açıkladı. Bursa’nın ulu çınarlarıyla ulu bir şehir, Uludağ ile de ulu bir şehir, sultanları, evliyaları, sinesinde yatanları ve yaşayanlarıyla ulu bir şehir olduğunu belirten Vali Karaloğlu, ‘uluşehir’ mottosunun şehir logosuyla birlikte yarından itibaren Valilik olarak tüm yazışmalarda, web sitelerinde, Valiliğe bağlı tüm kurumlarda kullanılacağını ifade etti.

Bursa’nın, tüm kurumların, tüm işletmelerin bu logoya sahip çıktıkça yaygınlaşacağını, katma değere dönüşeceğini belirten Vali Karaoğlu; logo ve motto hepimizindir. Bursa’nın sembolüdür. Şehir logosunu yaşatmak, bir faydaya dönüştürmek, ancak Bursalıların birlikte başarabileceği bir iştir. Logoya can verecek bu ilgidir, diyerek şehir logosuna herkesin sahip çıkmasının gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, yollar, çevre temizliği, toplu taşıma, alt yapı ve üst yapı faaliyetlerinin artık rutin hizmetler olduğunu hedeflerinin; Bursa’ya yeni ufuklar çizmek, o ufka sağlam adımlarla ilerlemek olduğunu kaydetti. Bursa’nın medeniyet harikalarını, kıymetlerini, Bursa ve Türkiye adına katma değere dönüştürmek için emek verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe; “Bursa yıldızlara komşu olmak yakışır, bunun için çalışıyoruz. Logomuz bizi hedeflerimize biraz daha yaklaştıracak” dedi.

Türk İslam sanatının en gözde motifi olan lale ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçukludan kalan zarif miras çintemani deseni Bursa şehir logosunun temel bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Lale, birliği ve zarafeti; çintemani Türk devlet örfünün esasını oluşturan güç, adalet ve bilgeliğe gönderme yapıyor.

Osmanlının Bursa’da inşa ettirdiği eserlerde stilize edilerek kullanılan lalenin Anadolu’ya ve tüm imparatorluk coğrafyalarına Bursa’dan yayıldığı biliniyor.

Lale bir medeniyet formu haline Bursa’da gelmeye başlıyor. Kültür Bakanlığı’nın kullandığı Türkiye logosunun uluslararası arenada bilinirliğinden yararlanmak da avantaj olarak görünüyor.

Logoda üç temel renk kullanılmış. Kırmızı, İznik çini atölyelerinin teknik bir zaferi olarak kabul edilen, 300 yıl önce sırra kadem basan mercan kırmızısına hatırına kullanılmış. Bursa’nın sırları, efsaneleri, termal kaynakları bu kırmızıda saklanmış. Lacivert, Bursa’nın sosyal çeşitliliğini, uyum ve ahengini; mavi, pınarlarda billur; doruklarda buz kesen Bursa’nın su kaynaklarına işaret ediyor. Maviden Evliya Çelebi’nin ‘Vel hâsıl Bursa sudan ibarettir’ sesi geliyor.

bursasehirlogosu.com

Bursa şehir logosu için Kültür Tanıtma Birliği tarafından ayrıca bir web sitesi hazırlandı. Logo tanıtım filmi, kurumsal kimlik kılavuzu ve logo broşürü bu sitede yayınlanacak. İsteyen herkes, kurumsal kimlik kılavuzunda istediği dokümanı indirebilecek. Logo kullanımıyla ilgili bütün teknik detayların anlatıldığı site, logonun doğru kullanımı için bir rehber olacak.

Serdar Tuncer’in sunumu ve okuduğu şiirlerle renklenen lansman toplantısı sonunda misafirlere Bursa ipeği üzerine özel olarak işlenen Bursa şehir logolu fular, kravat, rozet ve ajanda hediye edildi. Özel olarak üretilen şehir logolu bayraklar gelecek haftadan itibaren kurumlara, işletmelere takdim edilecek, Bursa şehir logosu Bursa semalarında dalgalanmaya başlayacak. Kusursuz bir organizasyona imza atan Bursa Kültür Tanıtma Birliği, Bursa’yı dünyanın en önemli destinasyonlarından biri haline getirmeye kararlı görünüyor.