Burhaniye Ekolojik Pazarda İkinci Sezon Başladı!

ekolojikpazar sirtcantam

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonu 15 Ağustosta açtı.

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustosta sezonu açtı.

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime başlanmış ve 2012 Ağustosu’nda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketicilerle buluşmuştu.

Pazarın 2012 – 2013 döneminde de Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri yine Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı. Yine bu yıl içerisinde Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği, Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğin de proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 15 Ağustos 2013 Burhaniye Kemer Pazarı’nın içinde ayrı bir bölüm olarak açıldı ve kış sezonuna kadar her perşembe günü hizmet verecek.