Burhaniye Ekolojik Pazar İkinci Sezona Hazır!

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehir dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonu 15 Ağustos’ta açıyor.

ekolojikpazar sirtcantam

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe belediyesi ve kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustos’ta sezonu açıyor.

burhaniyepazari

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime başlanmış ve 2012 Ağustos’unda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluşmuştu. Pazarın Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri yine Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı. Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği de yine bu yıl Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğin de proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 15 Ağustos 2013 Burhaniye Kemer Pazarı’nın içinde ayrı bir bölüm olarak açılacak ve kış sezonuna kadar her Perşembe günü hizmet verecek.