Burdur’un Kültür Elçileri Sertifikalarını Aldı

Burdur Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan eğitim, Arkeoloji Müzesi’nin de desteğiyle müzenin konferans salonunda, Mustafa Sakızlı İlköğretim Okulu’ndan 24 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.
 

Yerelde eğitime destek veren uzmanlar ve ÇEKÜL gönüllü eğitmenleriyle kuvvetli bağlar kuran öğrenciler kentlerinin, geleneksel mimari yapısını, arkeolojik ve doğal yaşam alanlarını öğrenerek, geleneksel yaşam kültürü hakkında bilgi sahibi oldu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Ali Nihat Gündüzalp eşliğinde, Ulu Cami, Pirkulzade Medresesi ve Kütüphanesi, Baki Bey Konağı, Taş Oda gibi müze olarak işlevlendirilmiş sivil mimari örnekleri incelendi.
 
 
Arkeolog Âlime Çankaya ise arkeoloji hakkında genel bilgiler vererek, Burdur kentindeki arkeolojik alanların önemine değindi ve Kültür Elçileri’nin “Nasıl arkeolog olunur?” gibi meraklı sorularını yanıtladı. Ardından arkeoloji müzesini gezen öğrenciler, eskiz çalışmaları yaparak eserler hakkında detaylı bilgi aldı. Kültür Elçileri, bilgi ve eskizlerinden faydalanarak paylaşım öncelikli bir seramik çalışması yaptı ve müzede gördüklerini pekiştirdi.
 
 
Doğa Derneği’nin Burdur temsilcisi Lale Aktay ise doğal yaşam ve Burdur Gölü hakkında bilgi verdi. Alan gezisinde Burdur Gölü’ne giderek yerinde inceleme yapıldı. Kültür Elçileri, Lale Aktay’ın yönergeleriyle gözlerini kapatarak ilk defa doğayı dinleyerek keşfetmeyi deneyimledi; kuşların sesini, gölün kokusunu ve rüzgârı hissederek, 1.derece doğal sit alanı olan Burdur Gölü’nde teleskop ve dürbün yardımıyla kuş gözlemi yaptı. Öğrenciler, sakar meme ve dik kuyruk ördeklerinin özelliklerini, göç yollarını ve neden Burdur Gölü’nde yaşadıklarını öğrendi.
 
 
Cumartesi günü, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Sosyal ve Kültür İşleri Müdürü Halis Akkaya, Mustafa Sakızlı İlköğretim Okulu Müdürü Sadık Can ve gönüllü öğretmeni Saniye Aksoy’un da katılımıyla sertifika töreni düzenlendi. Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Burdur Belediyesi olarak Kültür Elçileri’nin yapacağı tüm etkinlikleri destekleyecekleri sözü verdi.
 
 
Burdur Kültür Elçileri, önümüzdeki günlerde kentlerinde yapılacak Tarihi Kentler Birliği Semineri’nde ilk etkinliklerini yapacak. Sagalosos antik kenti ve eğitim aldıkları Kültür Elçileri projesi hakkında, kentlerine konuk olacak belediye başkanlarına bilgi verecek.