Bulgur Yapım Atölyesi

tatuta

Çankırı Doğanbey Köyü’ndeki TaTuTa çiftliği Üç Elma, 9 – 10 Ağustos tarihlerinde Bulgur Yapım Atölyesi düzenliyor. Atölyenin alt başlığı ise; ‘Ata Tohumlar, Geleneksel Bilgiler, Fukuoka Bilge, Yöresel Tatlar.’

Atölye katılımcıları hakiki gıdanın tarladan soframıza geliş öyküsünü yaşayarak gözlemleyecek, üretici / çiftçi bir ailenin üretim metotlarını, yaşam alanlarını görüp, onların üretim pratiklerini yaşayacak, az ve öz, hakiki gıdalarla beslenmemizin de mümkün olabileceğini hep birlikte deneyimleyecekler.

Ata bilgilerinin aktarımını, özellikle çocuklara, ilaçsız, kimyasal gübre ve ot – böcek ilacı kullanmadan da tarımın yapılabileceğini, kirlenmemiş temiz ürünlerden, korumasız ve desteksiz olarak hazırlayacakları hakiki gıdaları bir sonraki mevsimde nasıl kullanacaklarına ve en önemlisi de hakiki gıdalarla beslenebileceklerine dair yol almış olacaklar.

Doğal tarımın yolu ve felsefesine adım atacaklar. Buğdayı ve taş değirmende öğütülmüş tam buğday ununu tanıyacak, mekanik işlem görmemiş yerel tohum üveyik buğdayından geleneksel yöntemle bulguru birlikte üretecek, bulguru soframızda ekmek gibi, üç öğün nasıl kullanabileceklerini öğrenecekler.

Bulgur yapımı yerel ‘üveyik’ buğdayından, tam bulgur üretimi (rüşeymli ve kavuzlu) ve ayrıca tuz suyundan tuz hazırlama (gün kurusu tuz) da atölye içeriğinde.

Ayrıntılı bilgi için: Nihal Poyraz Temürcü, nihalpt@gmail.com