Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi Çıktı!

GDO, gıdadaki katkı maddeleri, kimyasalların yaşamımıza girmesiyle, gıda güvenliğinin giderek daha da önem kazandığı günümüzde, doğru ve güvenilir kaynaklara duyulan ihtiyaç da artıyor. Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi ekibi, samimi, doğal ve kolay okunan, ama hepsinden önemlisi doğal felaketler karşısında kendini çaresiz hisseden insanların “peki ben ne yapabilirim?” sorusuna cevap verebilen bir rehber çıkarmak için kolları sıvadı. Rehber, üç ayda bir, yani mevsim dönümlerinde yayınlanacak. Rehber satılmayacak, Buğday Derneği üyelerine ve ilgi gruplarına ücretsiz olarak dağıtılacak.

Rehber, doğayla dost yaşamak isteyenler için bir eko-daş olmayı amaçlıyor, herkesin yapabileceği pratik bilgilere ve güncel haberlere ağırlık veriyor. Rehberin sonbahar sayısında, bahçe veya balkonunuzu kışa hazırlamaktan, ekolojik dünyasındaki yaşamla ilgili son gelişmelerdende, organik ürün fiyatının nasıl belirlendiğinden, doğal tıbba kadar pek çok konu Ekolojik Yaşam Rehberi’nin radarına giriyor. Piyasadaki bazı ürünler uzmanlara test ettiriliyor, mevsimlik ürünlerle yapılan yiyecekler verilen geleneksel tarifler, Tijen İnaltong’un kalemiyle lezzete bürünüyor.
 

Rehber, akıllarda soru işareti yaratan güncel konulara da yer veriyor. Örneğin rehberin sonbahar sayısında televizyonlarda gösterilen tüketimi artırmayı amaçlı hedefleyen “alın verin, ekonomiye can verin” reklâmlarını sorguluyor. Bunun yanı sıra son zamanlarda tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de popülerleşen permakültür (kalıcı tarım) de ele alınıyor.

Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi, Buğday Derneği’nin sürdürülebilir bir gelecek için her mevsim başında toprağa atacağı tohumlardan biri.