Buğday Derneği, Brüksel’de Biyoçeşitlilik Lobisi Yapıyor

Dört gün süren konferansta Avrupa çevre politikası rotasını Avrupa’da ve tüm dünyada biyoçeşitliliğin korunmasına çevirdi. Biyoçeşitlilik üzerindeki baskılar ve bu baskıların kaldırılması veya hafifletilmesinin yolları tartışıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Komiseri Janez Potocnik konuyla ilgili “Dünya artık biyoçeşitlilik kaybı gerçekliğiyle yüzleşmeli” diye konuştu. “Greenweek 2010’un bunu sağlayacağını umuyorum. Bu konferans çevre konusunda anahtar kişilerin bir araya gelerek biyoçeşitliliğin karşı karşıya olduğu kriz konusunda radikal bir değişiklik yapmak konusunda doğru bir mesaj vermeleri için ideal bir platform”.

Bu seneki konusu ‘Biyoçeşitlilik: Can Damarımız’ olan konferansa Buğday Derneği ‘Çeşitlilik Ülkesinde Sürdürülebilirlik Tohumları Atmak’ sloganıyla katıldı. Buğday Derneği standı, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’ne giriş sürecini yöneten Türk politikacılar tarafından büyük ilgi görüyor. Buğday Derneği standında özellikle Greenweek için hazırlanmış olan İngilizce broşürler, tanıtım kitapları ve posterler hem derneğin çalışmaları hem de Türkiye biyoçeşitliliği hakkında zengin içeriğe sahip.
 
 

Avrupa Komisyonu tarafından iki yılda bir verilen ‘Çevre Ödülleri’nde yönetim kategorisinde finale kalan firmalardan biri Arçelik idi. Sürdürülebilir gelecek için stratejik vizyon geliştiren firmalara verilen ödül için Arçelik son üçe kaldı ancak ödül başka bir firmaya verildi.

Konferansta, tehdit altında olan biyoçeşitlilik konusundaki 2010 sonrası Avrupa politikasının yol haritası çizilirken Buğday Derneği Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğinin tanınması için çaba gösteriyor.