Böcekhane Aslına Dönüyor

Gebze Eskihisar’da bulunan tarihi Böcekhane Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Kocaeli’nin tarihi yapılarını elden geçirerek sosyal amaçlı kullanan Büyükşehir Belediyesi, Böcekhane’yi de restorasyonunun ardından halka açacak. Yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan Böcekhane restorasyon çalışmalarıyla genç bir görünüme kavuşmaya başladı.

Çürümüş ahşap parçaları sökülen yapının iç temizliği de tamamlandı. Üst kattaki ahşap taşıyıcı kısımların deforme olanları yenilendi. Sağlam olan orijinal ahşaplar yerinde bırakıldı. Yapının ahşap kısımlarının yerleştirilmesinin ardından tuğlaları örülecek ve odalara ayrılacak. İçerisinde idari ofis, hol, tuvalet ve lavabo gibi kısımların da bulunacağı yapının birinci katı ve çatı katı çelik kirişlerle desteklenecek.

160 metrekarelik tarihi yapının merdivenleri çelik konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama, ıslak mekanları seramik, zemin ve tavan döşemeleri ise ahşap kaplama olarak tepeden tırnağa yenilenecek. Böcekhane sosyal amaçlı olarak kullanılacak.

Bir rivayete göre Osman Hamdi Bey’in 26 yıl yazlarını geçirdiği sayfiyesindeki Böcekhane’de ipek böcekçiliği yapıyordu. 1991 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenen Böcekhane, ahşap iskelet üzerine dikilmiş ve tuğla dolgulu yapısıyla biliniyor.