Böcek Farkındalığı Yolunda

bocek sirtcantam

Böcekler… Canlıların en büyük grubu… Özellikle son 60 yıllık süreçte artan kentleşme, insanın doğadan kopuşu ve böceklerle insanların binlerce yıllık ilişkisinin bozulması… Onlardan korku, tiksinti ve yok ediş… Çoğu birkaç milimetre büyüklüğe sahip bu canlılar acaba doğru tanınıyor mu? Yaklaşımlar doğru bilgiye mi dayanıyor?

Bu konuda bir şeyler yapmak gerektiğine inanan bir grup bilim ve sanat insanı, TÜBİTAK’ın bilimi topluma tanıtarak sevdirme programı çerçevesinde, doğayı ve böcekleri odağına alan bir farkındalık yaratma çalışması yürütüyorlar. Amaçları bilgiye dayalı bir farkındalık yaratmak. Katılımcılar pek çok bilgiyi doğru şekilde, eğlenerek, uygulayarak ve bizzat sürecin içinde olarak öğreniyorlar.

Böceksavar değil, böceksever nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunulması hedeflenen bu kitapta, böcekleri çok sevenlerin de, korkup tiksinenlerin de, böceklerin dışındaki alanlarla ilgili bilgilerini toplumla paylaşmak isteyenlerin de okumak isteyebilecekleri sayfalar var. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve etkinliklerin içinde olanlarla, izleyenlerin görüşlerini de bulabileceksiniz bu kitapta…

Fiyatı: 15 TL, 164 sayfa

Satış yerleri: Pandora Kitabevi, İstanbul (http://www.pandora.com.tr) / Yavuz Kitabevi, Kemeraltı, İzmir / Yakın Kitabevi, Alsancak, İzmir / Palme Kitabevi, Bornova, İzmir / Gama Kitabevi, Bornova, İzmir

İletişim: bofyap@gmail.com

Böcek Okulu

İlköğretim okullarının 3. – 7. sınıflarında okuyan (9 – 13 yaş aralığında) öğrenciler için İzmir’de Böcek Okulu düzenleniyor.

Böcek Farkındalığı Yaratma Projesi (BÖFYAP), ilköğretim okullarının 3. – 7. sınıflarında okuyan (9 – 13 yaş aralığında) öğrenciler için haziran sonu ve temmuz ayı başında İzmir’de Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü’nde Böcek Okulu düzenliyor.

BÖFYAP’ın okul ile ilgili sorulabilecek sorulara yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz:

İletişim:

Telefon: 0.539.769 38 48, e-posta: bofyap@gmail.com