BM, Hayrettin Karaca’yı Orman Kahramanı Seçti

Kısa bir süre önce Alternatif Nobel ödülü alan TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’ya ikinci uluslararası ödül Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün veriliyor. BM, Hayrettin Karaca’yı 2013 yılı ‘Orman Kahramanı’ seçti. Orman Kahramanı Hayrettin Karaca, ödülünü 197 ülkenin katılımıyla Türkiye’de yapılan BM 10. Orman Forumu’nda alacak.

Birleşmiş Milletler (BM), TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’yı ‘Orman Kahramanı’ ilan etti. BM Sekretaryası tarafından belirlenen jüri, 2013 yılında 30 ülkeden 47 adayın arasından Hayrettin Karaca’yı seçerek ‘Orman Kahramanı’ ödülüne layık buldu. Hayrettin Karaca, ödülünü, İstanbul’da 197 ülkenin katılımıyla yapılmakta olan BM 10. Orman Forumu kapsamında 10 Nisan 2013 akşamı saat 18.00’de düzenlenecek törende alacak.

Orman Kahramanı Hayrettin Karaca, kısa bir süre önce İsveçli Doğru Yaşam Ödülü Vakfı tarafından verilen ve Alternatif Nobel Ödülü kabul edilen ‘Doğru Yaşam Onur Ödülü’ alarak ülkemizi ve doğa koruma mücadelesi veren çevrecileri gururlandırmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Karaca, kendisine ‘Orman Kahramanı’ ödülünü vererek onurlandıran BM Orman Forumu’na ve jüriye teşekkür etti.

Karaca, şunları söyledi: “Ormanlar açısından çok olumlu bir dönemden geçtiğimizi söylemek mümkün değil. Çünkü orman ve ağaç tarımı arasındaki farkı ayırt etmiyoruz. Bu da küresel ölçekte ormanlarımızın yok edilmesine neden oluyor. Oysa orman, yan yana gelmiş ağaçlar topluluğu değil; florasıyla, faunasıyla bir ekosistemdir. Ülkemizden örnek vermek gerekirse, kendiliğinden yetişen ormanlarımız hızla azalmakta; ancak çok başarılı ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları da yaşama katkı sağlar ama ormanın sağladığı ekosistem hizmetleri her zaman daha üstündür, kıyas bile kabul etmez.”

BM tarafından Orman Kahramanı ilan edilmesinin kendisine büyük sorumluluk verdiğini ifade eden Hayrettin Karaca: “Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Ben bildiklerimi, her yerde, her mekanda anlatmaya gayret ediyorum. Türk ulusunun, Türk toplumunun ormanlara verdiği değer her gün olumlu bir yolda ilerlemektedir. Bir gün gelecek ormanın bir ekosistem olduğu anlaşılacaktır. Buna benim inancım tamdır” dedi.

Orman Kahramanları Ödülü BM Orman Forumu Sekretaryası tarafından ilk kez 2012 yılında verilmeye başlandı. Ödül, küresel ölçekte ormanların sürdürülebilirliğini sağlamak ve ormanları korumak için sessiz ancak kahramanca çalışmalar yürüten bireylere veriliyor. Sekretaryanın belirlediği jüri, her yıl 5 kişiyi ‘Orman Kahramanı’ ilan ediyor. BM 10. Orman Forumu 8 – 19 Nisan 2013 tarihleri arasında, 197 ülkenin katılımıyla Türkiye’de yapılıyor. Dokuz yıldır, BM Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta düzenlenen Orman Forumu ilk kez başka bir ülkede gerçekleştiriliyor.

Ödül töreni 18.15 – 19.45 saatleri arasında BM Web TV’den (http://webtv.un.org) canlı yayınlanacak.