Bisikletli Sahaf

bisiklet

Rüzgâr, Nisan ayında  ödünç eşyalarla İstanbul’dan bisikletiyle yola çıktı. Yolda ‘benzin yakmayacağım, et yemeyeceğim’ sözü verdi. Filiz de Haziran ayı sonunda, Belçika’da ona katıldı. Eylül ayı ortalarında Türkiye’ye döndüler.

Neredeyse beş parasız tamamladıkları ‘Bisikletle Avrupa Turu’ndan döndüklerinde  yeni bir yolculuğun hayalini kurmaya başladılar bile: Parasız Türkiye Turu…

Ancak 6 ay süren Avrupa turu bisikletlerini epey hırpaladı. Onları tamir ettirmeleri, bazı malzemeleri de değiştirmeleri gerekiyor.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak; tüketimin en aza indirilmesi, paylaşımın artması, fosil yakıtsız ulaşımın devamı ve  günlük yaşamlarının yanı sıra sonraki yolculuklarına kaynak oluşturması için ‘Bisikletli Sahaf’ projesini başlattılar.

Arkadaşlarından, projeyi duyanlardan gelen ve  kendilerine ait okumadıkları kitaplardan oluşturdukları kütüphanede kitapların hepsi ikinci el ve onarımını da kendileri yapıyorlar. Satın alınan kitapları, İstanbul içinde olmak şartıyla bisikletleriyle adrese kadar getiriyorlar. Böylece bisiklet kurye ile fosil yakıt harcamadan çevreye verilen zararı aza indiriyor, ikinci el kitapları tekrar kullanıma sunarak da geri dönüşümü sağlıyorlar.

Elden çıkarılmak istenen 2. el kitapları da yine bisikletle alıp, Bisikletli Sahaf’a ekliyorlar. ‘Askıda Kitap Var’ kütüphanesi kurmak ve çöpten bulunan objelerle, kitap veya bisikletle ilgili tasarımlar yapmak gibi hayalleri de var…