Bisiklet ve Tohum Bir Arada!

Buğday Derneği, 2 – 16 Ekim tarihlerinde tüm dünyada düzenlenen ‘Tohumlara Özgürlük’ eylemlerine çeşitli etkinliklerle katılıyor. Buğday Derneği’nin yürüttüğü ‘Yaşasın Tohumlar’ kampanyasına katkı veren ‘Öteki’ Bisiklet Grubu da, 6 – 7 Ekim’de, kampanya sürecinde çoğaltılan atalık tohumları Bayramiç Yeniköy Çiftliği’nden, Kaz Dağları Dedetepe Çiftliği’ne bisikletle taşıyarak ‘Tohumlara Özgürlük’ eylemine katılıyor.

Sürdürülebilirlik deyince akla gelen iki şey, bisiklet ve tohum; Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin destek verdiği ‘Tohumlara Özgürlük’ eyleminde bir araya geliyor.

6 – 7 Ekim tarihlerinde ‘Öteki’ Bisiklet Grubu, Buğday Derneği’nin yürüttüğü ‘Yaşasın Tohumlar’ kampanyası sürecinde çoğaltılan atalık tohumları Bayramiç Yeniköy Çiftliği’nden, Kaz Dağları Dedetepe Çiftliği’ne bisikletle taşıyacak. Böylece, sürdürülebilir gıdanın temeli olan atalık tohumlar, sürdürülebilir ulaşımın temeli olan bisikletle taşınacak, çiftlikler de yetiştirdikleri tohumları takas edecek. ‘Öteki’ Bisiklet Grubu yapacakları eylem için, ‘genetiği değiştirilmeyen, patentlenmeyen, fiziksel kusursuzluğa programlanmayan tohumları bir çiftlikten diğerine taşıyacak, bir nevi doğa için arı görevi göreceğiz’ diyor.

Tohumların çiftlikler arasında bisikletle takas edilmesi sembolik bir eylem niteliği taşıyor ve Buğday Derneği, atalık tohumları yetiştiren çiftlikler arasındaki tohum takasının bisikletle yapılmasını destekliyor ve bu eylemlerin çoğalmasını amaçlıyor.

Buğday Derneği tüm dünyada yapılan Tohumlara Özgürlük eylemlerini desteklemek amacıyla, 6 Ekim’de Şişli % 100 Ekolojik Pazar’da, 7 Ekim’de ise % 100 Kartal Ekolojik Pazar’da Tohum Etkinliği gerçekleştiriyor. Tohumlara Özgürlük Küresel Girişimi, Gandhi’nin doğum günü 2 Ekim’den Dünya Gıda Günü 16 Ekim’e kadar, Tohumlara Özgürlük konusunda etkin bir sivil toplum hareketi yaratmayı, böylelikle bireylere ve hükümetlere ‘uyanın’ çağrısı yapmayı amaçlayan bir kampanya başlattı. Buğday Derneği de bu kampanyaya yerli tohumlar dağıtarak, dans ederek ve Tohum Takas Ağı Projesini anlatarak katılıyor!