Birinci Raunt Kazanıldı Ama Yola Devam…

TMMOB’un Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’ne yönelik açtığı davada Danıştay 5. 7. ve 10. maddeleri için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu karar ile yönetmelik hukukuna aykırı duruma düşen ihaleye son nokta konuldu ve Rus merkezli Atostroyexport ile Ciner Grubu’nun tek katılımcı olduğu nükleer santral ihalesine iptal yolu göründü.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker’e göre bu ihale süreci sona ermiş olabilir ancak nükleer enerjiye karşı mücadele devam ediyor, nükleer projeler tamamen ortadan kalkana kadar da devam edecek.
 

Hükümetin Türkiye’ye iki yıl kaybettiren nükleer enerji ısrarının tamamen politik olduğunu belirten Korol, yapılan bu hatadan acilen geri dönülerek gerçek çözüm olan temiz enerjiler için çabuk ve sağlam adımlar atılması gerektiğini söyledi: “Hükümetten beklentimiz nükleer enerji yerine önümüzdeki on yılları temiz enerjilerle kurgulayacak bir yol haritasını acilen çıkarmasıdır”.

Greenpeace’in nükleer karşıtı mücadelesi ise internet sitesi (ilovvenuclear.org) üzerinde devam ediyor. Bir milyon kişiyi bir araya getirmeyi hedefleyen kampanyanın amacı nükleer enerji planlarını bir daha geri gelmeyecek şekilde tarihin tozlu sayfalarına göndermek.