Bir Vali’den 21. Yüzyıl Destanı: Halet Abla

Namıdiğer ‘Halet Abla’ aslında bir profesör. Osmaniye’nin Kadirli İlçesi’ndeki Karatepe kazı alanına yıllarca emek vermiş bir bilim insanı… İsa Küçük ile Prof. Dr. Halet Çambel’in yolları, Toros Dağları’nın eteklerindeki bu antik kentte kesişiyor. Kazı alanı gezileri, ‘Halet Abla’ ilkokulunun açılışı derken, uzun uzun süren sohbetler başlıyor.

İsa Küçük, “Halet Abla destanı hem gerçek hem bir düştür. Destanı Halet Abla yazdı, ben kaleme aldım. Yazılan bölüm gerçek, kaleme alınan bölümü düştür. Bazen gerçek düşe, bazen düş gerçeğe çok yaklaşmış, zaman zaman da düşle gerçek karışmıştır. Ayırma işi okuyucuya bırakılmıştır,” diyerek kitabını ve duygularını özetliyor.
 

Destan, 1.Dünya Savaşı, Halet’in doğumu ve gençliği ile başlıyor: “Balkanlarda komita çoktan tüfek çatmış / Her gece yollar, kollar kesilmiş / Dallar ayrılmış gövdeden / Feryadı kim duyar…” kitap Kurtuluş Savaşı hikâyesini, Atatürk’ün devrimlerini ve Cumhuriyet’in ilk yıllarını da destansı bir dille anlatıyor.

Kentlilere, köylülere, kadınlara, çocuklara, aşklara, mücadelelere sahne olan, her anı dolu dolu geçen bir hayatın öyküsü ‘Halet Abla Destanı’nda yeniden hayat buluyor.

Arkeoloji ve Sanat Yayınları’ndan çıkan kitap, 250 sayfadan oluşuyor.