Bir Tarih Yok Olmaktan Kurtarıldı

3 YIL SÜREN MÜCADELE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 19. yüzyıla ait Kocaeli’nin en önemli tarihi miraslarından biri olan Sırrıpaşa Konağı’nı restore edip, kente kazandırmak için adeta savaş verdi. Mekânın restorasyonu öncesinde bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyordu. Bu dönem kent için de Büyükşehir Belediyesi için de oldukça sancılı geçti.
 

1 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA BEDELİ

Çepni ailesine ait olan ve 19 mirasçısı bulunan tarihi konağın satın alınması için yapılan girişimler yıllarca sonuçsuz kalmış, ailenin talep ettiği yüksek bedeli Kocaeli Valiliği kabul etmemişti. En sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, konağı kurtarmak için 2006 yılında kamulaştırma mekanizmasını devreye soktu. Büyükşehir’in kamulaştırma kararını 2007 yılında mahkeme de onayladı. Büyükşehir Belediyesi Çepni Ailesi ve mirasçılarına mahkeme tarafından belirlenen 1 milyon 12 bin liralık kamulaştırma bedelini ödeyerek restorasyonun önündeki önemli engeli kaldırmış oldu.
 

KORUMA ALTINDA

Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında konağın rölove, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırladı. Projeler Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Büyükşehir Belediyesi çalışmalara devam ederken temposunu da artırdı. Çünkü konak 2004 yılında ayyaşların çıkardığı yangında önemli ölçüde zarar görmüştü. Büyükşehir Belediyesi, daha fazla yıpranmaması güvenlik önlemlerini artırdığı konağın yanına, içerisindeki orijinal malzemelerin korunması amacıyla bir de konteynır koydu.
 
MİMARİ ŞAHESER
Sırrıpaşa Konağı, Demiryolu Caddesi’ndeki çınarları da dikerek İzmitlilere hediye eden, dönemin İzmit Mutasarrıfı Sırrı Paşa tarafından Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak’ta 19. yüzyılın ikinci yarısında yaptırıldı. Konağın iç bölümlerindeki duvar süslemeleri ve resimler paha biçilmez güzellikte. Konak, restore edildikten sonra sosyal ve kültürel amaçlı olarak Kocaeli halkının kullanımına sunulacak.