‘Bir Mahalle Hatırası’

Khas Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibalili çocuklara fotoğrafçılık dersleri verildi. Çocuklar Haliç’te gündelik hayatı belgeledi. Belgenen bu fotoğrafları ise tanınmış gazeteci, fotoğraf sanatçıları yorumladı. 4 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi Khas Cibali Kampüsü’nde saat 18:00’de açılacak olan ‘Bir Mahalle Hatırası’ isimli sergi 10 Ekim’e kadar görülebilir.

Khas Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibalili ilköğretim öğrencileri için oluşturulan ‘Bir Mahalle Hatırası’ Belgesel Fotoğraf Atölyesi, yaşları 13 ila 16 arasında değişen 10 ilköğretim öğrencisi ile gerçekleştirildi. Proje, mahalle olgusunu mekânın en dinamik öğeleri konumundaki çocukların gözünden gündelik hayatı izleyicilere aktarmaya çalışıyor.

Atölye’nin birinci aşamasında Cibali İlköğretim Okulu ve Fener Rum Lisesi’nden gönüllü öğrencilere fotoğraf makinesi armağan edildi. İkinci aşamada, öğrencilere Khas Cibali Kampüsü’nde geçtiğimiz Mayıs – Haziran aylarında 48 saatlik teorik ve uygulamalı temel Belgesel Fotoğraf eğitimi verildi. Üçüncü aşamada ise çocuklar yaşamlarının geçtiği Haliç kıyılarındaki gündelik hayatı belgelediler.

Son aşamada ise aralarında Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman, TV8 program yapımcısı – fotoğraf sanatçısı Okan Bayülgen, Radikal Gazetesi yazarı – CNN Türk 5N1K Program Yapımcısı – Sunucusu ve Dipnot.tv kurucusu Cüneyt Özdemir, Taraf Gazetesi – Aktüel Dergileri’nin köşe yazarı Alper Görmüş’ün de olduğu 10 tanınmış gazeteci ve fotoğraf sanatçısı çocukların çektiği bini aşkın fotoğrafın seçilen 10 fotoğrafı yorumladılar.

Atölye Koordinatörü ve Eğitmeni Ulaş Tosun “Proje’de Haliç boyunca uzanan hayatın çocuk gözüyle genel bir fotoğrafının yakalanması hedeflendi. Fotoğraflarda, İstanbul kent kültürünün şekillenmesinde önemli yeri olan Cibali – Fener – Balat mahallelerinde çocukların tanıklık ettiği ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılar; tanınmış yazar ve fotoğraf sanatçısının yorumlarıyla dönüşüm, aile yapısı, mitoloji, çalışma kültürü, politika gibi birçok başlıkla buluştu” diye konuştu.

Kadir Has Üniversitesi Khas Cibali Kampüsü’nde 4 Ekim Perşembe saat 18:00’de açılışı yapılacak ‘Bir Mahalle Hatırası’ Sergisi’nde siz değerli medya mensuplarını da aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Sergi 10 Ekim’e kadar açık olacak.

Atölye Koordinatörü ve Eğitmeni: Ulaş Tosun

Fotoğrafçı çocuklar: Abdülkerim Keske, Kübra Top, Mehmet Demir, Merve Harmancı, Mustafa Toprak, Öznur Başar, Panayot Kapariza, Rabia Oğuzhan, Stavro Yılmazoğlu, Umut Başar.

Fotoğrafaltlarını yazanlar: Alper Görmüş, Ayten Görgün Smith, Bedia Ceylan Güzelce, Cüneyt Özdemir, Elif Key, Hasan Bülent Kahraman, Mithat Bereket, Okan Bayülgen, Pakrat Estukyan, Pınar Öğünç.