‘Bir Gün Kömürlü Santraller Tarih Olacak’

green-4

Greenpeace Akdeniz, Rainbow Warrior Türkiye turu kapsamında, kömürlü termik santrallerin sağlık etkileri konusunda Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağıran yeni bir kampanya başlattı.

 birgunver.org adresi üzerinden yürütülen kampanyada, kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliğiyle insan ömründen çaldığı hatırlatılarak, insan hayatında bir günün bile değerli olduğu vurgulanıyor.

green-3

Kampanyaya imza verenler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na gönderdiği çağrı metninde, halk sağlığını tehdit eden enerji projelerinin planlanma, izin ve denetim süreçlerinde Sağlık Bakanlığı’nın karar verici bir kurum olmasını talep ediyor.

Greenpeace’in, Stuttgart Üniversitesi ile birlikte hazırladığı ‘Sessiz Katil’ raporuna göre, 2010 yılında var olan kömürlü termik santraller nedeniyle 7.900 kişi hayatını kaybetti. Planlanan yaklaşık 80 kömürlü santral gerçekleşirse her sene ömrümüzden 39 bin yaşam yılı daha çalınacak ve 4.100 erken ölüm daha gerçekleşecek.

green

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “Günümüzde sağlıklı bir yaşam için çevresel şartların ne kadar önemli olduğu kanıtlandı. Bunların başında da temiz hava geliyor. Hava kirliliğine yol açan birçok faktör olsa da; oranlara baktığımızda fosil yakıt kullanımının hava kirliliğinde öncelikli sebeplerden biri olduğunu görebiliyoruz. Özellikle kömürlü termik santrallerin bacalarından çıkan ve filtrelenmesi mümkün olmayan partikül maddeler halk sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor. Başlattığımız kampanya ile halk sağlığını ve temiz hava soluma hakkını korumak adına Sağlık Bakanı’nı eyleme çağırıyoruz. Halk sağlığını tehdit eden enerji projelerinin planlanma, izin ve denetim süreçlerinde karar verici bir kurum olmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda mevcut ve potansiyel hava kirliliğinin yarattığı sağlık sorunları ile mücadele için acil eylem planının oluşturulmasını istiyoruz” dedi.