Binlerce İnsan Petrol Sızıntısına Karşı ‘El Ele’ Verdi

Deepwater Horizon petrol felaketinden sonra insanların gösterdiği tepkiye aldırmayan petrol şirketleri açık denizlerden petrol çıkarmaya devam etmekte ısrarcı. Körfez’de yaşanan felaket şu an sadece ABD’yi etkiliyor gibi gözükse de, Atlas Okyanusu’na ulaşma riski çok yüksek ve doğaya yaptığı tahribat bir şekilde hepimize dokunacak.

Bu yüzden 26 Haziran Cumartesi günü Greenpeace, tüm dünyadan diğer organizasyonlar ve bireylerle birlikte kıyılarda el ele tutuşarak, Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketine karşı barışçıl bir hareket gerçekleştirdi. Açık denizlerden petrol çıkarılmasına HAYIR, temiz ve yenilenebilir enerjiye EVET demek için tüm dünyada 700’ün üzerindeki sahilde çok sayıda insan bir araya gelip el ele tutuşarak, denizlerin, kıyıların ve doğanın yıkımına karşı insanlardan bir set oluşturdu.
 

BP ve doğayı kirleten diğer şirketlerin sorumlu tutulmalarını isteyen Greenpeace, Amerikan Kongresi dâhil hükümetlerin çözüm üretmeleri için çalışıyor. Meksika Körfezi kıyılarındaki felaketi hava, deniz ve karadan görüntüleyerek çevresel yıkıma tanıklık ediyor. Greenpeace ayrıca felaketin bağımsız bir incelemesini yapmak üzere onlarca yıldır petrol sızıntıları üzerine çalışmakta olan bir bilim insanını ve diğer uzmanları bölgeye getirdi.

Greenpeace, Enerji [D]evrimi raporu ile tüm dünyanın enerjisinin yenilenebilir enerjilerden karşılanabileceğini ve bunun olumlu ekonomik gelişmeler getireceğini ortaya koydu. Fosil yakıtlara olan bağımlılığımıza bir son vermemiz ve yerine yenilenebilir enerji kullanmamız şart. Enerji [D]evrimini hemen, şimdi gerçekleştirmeliyiz; bunu sadece BP Körfez petrol sızıntısı gibi felaketleri önlemek için değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjinin sağlayacağı güvenlik, dünya petrol fiyatlarından bağımsızlık ve milyonlarca yeni, yeşil iş olanağı için yapmalıyız.