Bin 400 Sokak Hayvanına Sıcak Yuva

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent sorunlarından biri olan sahipsiz sokak hayvanları için başlattığı sahiplendirme projesi devam ediyor. Vatandaşların büyük beğenisini toplayan proje kapsamında 2008 yılından itibaren bin 400 sokak hayvanı yuvaya kavuştu. Sahiplenen hayvanların aşı ve bakımları da ömür boyu Büyükşehir tarafından yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik tedavi, aşılama ve kısırlaştırma çalışmalarını sürdürürken doğaya bırakılmak zorunda kalan hayvanları vatandaşlara ücretsiz olarak veriyor. Kartepe ve Gebze ilçelerindeki geçici bakım merkezlerinde yürütülen çalışmalar kapsamında şu ana kadar bin 400 sokak hayvanı sahiplendirildi.

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz Bakımevlerinden sahiplenilen sokak hayvanlarının ömür boyu aşı ve tedavileri ücretsiz olarak verildiğini kaydetti. Dr. Poyraz sahiplenmek isteyen vatandaşlarımızın evlerinde oturarak dahi kedi ya da köpek beğenip alabileceklerini söyleyen Dr. Poyraz “Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin ana sayfasında oluşturulan ‘Yuva Arayan Hayvanlar’ linkinden sahip olmak istedikleri hayvanın özelliklerini görüp beğenme şansı elde edebilir” dedi.

Sokak hayvanları için gerekli tüm rehabilite çalışmalarının da uygulandığı merkezlere sahiplenmeye gelen vatandaşlar akın ediyor. Ayda 200 – 250 kişi arası ziyaretin yapıldığı merkezlerde sokak hayvanları ihtiyacı olan sevgiyi de gelenlerle oynayarak gideriyor. Sokak hayvanların sosyalleşmesi de bu şekilde biraz daha artıyor.

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürü Fatma Dilber vatandaşların ziyaretlerinin önemine değinerek ileri dönemde ergen hale gelen köpek ve kediler sevgi ile büyüdükleri için mizaçlarında agresif ve sinirlilik hali gözlenmeyeceğini ifade etti. Fatma Dilber ayrıca vatandaşların özellikle pet – shoplardan değil rehabilite merkezlerinden hayvan sahiplenmelerinin hem hayvanın psikolojisi açısından hem de sahiplenen açısından daha ekonomik olduğu nu ifade etti.