Beşiktaş’ta ‘Bakana Kalem’ Topluyoruz

‘Seninki kaç santim?’ kampanyası altında yürüttüğümüz projemiz ‘Bakana Kalem’i duymuşsunuzdur. Bir süredir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ulaşması için bize postayla gönderdiğiniz kalemleri ve mesajları biriktiriyoruz. Şimdi sokaklardayız.

Saat 13.00’dan beri Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda, ‘Bakana Kalem’ topluyoruz. Stant alanımızı oluştururken bir takım zorluklar da yaşadık. Pankartlarımız ve kutularımız önce rüzgâra dayanamasa da, etrafımızdaki malzemelerle sorunları hemen çözdük. Daha sonra polisle karşı karşıya geldik. Ama ‘Seninki kaç santim?’ kampanyasını anlatınca bize kalemlerini verdiler.

Saatlerdir olanca gücümüzle kalem toplamaya çalışıyoruz. Konuştuğumuz insanların duyarlılığı görülmeye değer. Kimisi yeni aldığı kalemini veriyor, kimisi senelerden beri kullandığı kalemini… ‘Bakana Kalem’ kutularımız için özel olarak kalem alıp, bize getirenler bile var.

Tabii bu arada ilginç cümleler de duyuyoruz. Kalem toplayan arkadaşlarımızdan biri, ‘Fazla kaleminiz var mı?’ Diye sorduğunda, cevap olarak şunu duyduk; ‘Kalemim yok ama acelem var.’ Bu cümlenin anlamı bizim için ironik aslında. Bireysel olarak her birimizin acelesi çok. Zaman hızlı akıyor, bunun farkındayız. Bu nedenle uzun süredir zarar gören ekosistemimiz, denizlerimizin ve balıkların geleceği için hızlı ve sağlam adımlar atmak için çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra da kazandığımız her bir başarıyla daha fazla adım atmak için her yerde olmaya devam edeceğiz.

Bir hafta boyunca her gün 13.00 – 19.00 saatleri arasında Beşiktaş, Barbaros Meydanı’nda bizi görebilirsiniz. Beşiktaş’ta dört bir yana astığımız ‘Bakana Kalem’ pankartlarını takip ederek de bizi bulabilirsiniz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yavru balıkları kurtarmak için iletmek istediğiniz bir mesajınız ve yavru balıkları kurtaracak o imzayı attıracak bir kaleminiz illa ki vardır, değil mi?

Bugün bizi İstanbul’da Beşiktaş ve Forum İstanbul’da bulabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde, yine İstanbul – Kadıköy, İzmir, Mersin ve Ankara’da ‘Bakana Kalem’ toplamaya devam edeceğiz.

Postayla kalem yollamak için PK 329, Beyoğlu – İstanbul adresini kullanabilirsiniz. Bir süredir Facebook sayfamızdan da, sizlerin yolladığı fotoğrafları paylaşıyoruz. İhtiyacımız olan duyarlılığı sizden gördüğümüz için mutluyuz. İnanıyoruz ki, Bakan Eker, tehlikede olan türler için o imzayı atacak. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.