Beş Usta / Beş Atölye

İstanbul Fotoğraf Merkezi’nin kuruluş amaçlarına uygun olarak, fotoğrafçıların bir çatı altında toplanarak, çağdaş fotoğraf seviyesinde işler üretmesi amacıyla, ‘Beş Usta / Beş Atölye’ projesi 2009 yılının nisan ayında hayata geçirildi.

Beş usta fotoğrafçı; Bülent Özgören, Erhan Bayladı, Loris Medici, Mehmet Kısmet, Orhan Yayla’nın katkılarıyla, portfolyo sunumları neticesinde seçilen atölye katılımcıları, uzun süren çekimler, değerlendirmeler ve yönlendirmeler sonucunda seçilen çalışmaları ile bu sergiyi oluşturdular.

Serginin oluşumuna katkıda bulunan ‘beş atölye’nin detayları şöyledir;

Bülent Özgören Atölyesi
 

Türkiye’nin Aydınlık Yüzü: Türkiye’de yaşayan, Türkiye’nin yüzünü aydınlatan insanların portreleri.

Katılımcılar: Erhan Saçlı, Pınar Ceylan Akbalık, Rafet Polat, Tolga Ertekin, Zeynep Beşikçioğlu.
 

Orhan Yayla Atölyesi
 

Siyah – Beyaz Portrede Gözlerin Yeri: Atölye çalışmasında siyah – beyaz fotoğrafın filmden başlayarak, baskı işlemine kadar tüm basamakları kullanılarak ‘Siyah – Beyaz Portrede Gözlerin Yeri’ çalışması gerçekleştirildi.

Katılımcılar: Ahmet Sekman, Başak Sağlam, Cahide Kadıoğlu, Fuat Balcı, Gülnur Erdemir, İlker Sunbay, Okan Mat.
 

 
Loris Medici Atölyesi

Tarihi / Alternatif Baskı Teknikleriyle Fark Yaratmak: Tarihi / Alternatif Baskı Tekniklerinden göreceli olarak daha kolayca uygulanabilecek ve daha masrafsız bir kaçı katılımcılara tanıtıldı.

Katılımcılar: Berker Ersoy, Elif İstanbulluoğlu, Gönül Güzide İslamoğlu, Hülya Yıldız, İrem Sözen, İsmet Gürer, Ufuk Teksoy.
 

 
Erhan Bayladı Atölyesi
 

Doğadan Yansımlar: Manzara ve doğa fotoğrafçılığı, bunlarla ilgili dijital müdahaleler ve tablo tarzında fotoğrafın nasıl yapılacağının anlatıldı.

Katılımcılar: Cenk Çanga, Hakan Avcu, Hakan Üstün, Levent Oktay, Murat Mandalı, Mükerrem Batum, Samim Coşkun, Tuğba Ağaçayak.
 

Mehmet Kısmet Atölyesi
 

Siyah Beyaz Fotoğraf ve Işık: Işığın veya siyah – beyaz tonların soyut anlatım aracı olarak kullanılması.

Katılımcılar: Buket Altuğ, Dilara Başkurt, İbrahim Koyun, Murat Kaan, Oğuz Kalafat, Rabia Ayaz, Selçuk Sakaoğlu, Selim Cem Denizyaran, Selim Yavuzoğlu, Şadiye Ulusoy, Yasemin Yazgan, Zehra Derya Koç.