Belgrad İçin Hareket!

Asya ve Avrupa kıtasının birleştiği Boğaziçi’nin yanı başında ve 8.500 yıldan bu yana çok değişik kültürlere, başta su olmak üzere tüm ürünleriyle destek sağlayan, İstanbul’un yaşam kaynaklarından Belgrad Ormanı, birçok tehditle karşı karşıya. ÇEKÜL Vakfı bu tehditlere dikkat çekmek için ‘Belgrad İçin Hareket’i başlatıyor.

‘Belgrad İçin Hareket’in ana hedefi: Belgrad Ormanı’nın ‘Muhafaza Ormanı’ statüsünde kalması ve orman içi mevcut sorunların bilimsel temellerle çözümlenmesi sürecine girilmesi.

Neden Hareket?

Belgrad Ormanı son 130 yıl içinde 3’te bir oranında küçüldü:

– 1840’larda 12000 hektardı,

– 1870’te 7500 hektara geriledi,

– Bugün ise 5524 hektar.

Orman, bir yaşam birliği, su ve oksijen kaynağı iken tabiat parkı, her türlü tesisin yapılabileceği bir orman parçasıdır. Tamamı Muhafaza Ormanı statüsünde olduğu yıllarda bile gerektiği gibi korunamayan Belgrad Ormanı, son düzenlemeler ve gündemdeki yeni kanun tasarısıyla daha savunmasız duruma gelmiştir. İşte bu yüzden, İstanbul ormanlarının en önemlisi olan Belgrad İçin Hareket zamanı…

Basın toplantısına davet:

27 Mart Çarşamba günü saat 11.00’de Belgrad Ormanı Neşetsuyu Mevkii’nde yapılacak bir basın toplantısı ile hareket kamuoyuyla paylaşılacak. Hareket kapsamında ÇEKÜL Vakfı tarafından yayımlanan ‘Belgrad Ormanı – Sorunlar ve Çözüm Yolları’ kitabının da tanıtımı yapılacak. Kitapta, İÜ Orman Fakültesi’nden öğretim üyelerinin makaleleri yer alıyor.

Belgrad Ormanı’nın daha fazla küçülmemesi, kent baskısından kurtulması, kullanım şeklinin yeniden düzenlenmesi, Tabiatı ve Bioçeşitliliği Koruma Kanunu’nun doğadan yana yeniden hazırlanması ve ormanın üstündeki tüm tehditlerin ortadan kaldırılması ve dikkati Belgrad Ormanı’na çekmek için basın toplantısında size de aramızda görmek isteriz.

Belgrad’a araçla hareket

Kalkış: Hacıosman metro durağı çıkışı (Bahçeköy otobüslerinin kalktığı durakta basın için bir araç bulunacak)

Saat: 10.15’te harekete hazır olacak araç, en geç saat 10.30’da hareket etmiş olacak.

Program:

11.00: Alana varış ve basın bülteninin okunması (ÇEKÜL Vakfı kampanya ekibi tarafından)

11.30: Belgrad Ormanı’nda anlatımlı kısa bir gezi (Fotoğraf çekmek ve detaylı bilgi paylaşmak için)

12.30: Hacıosman metro durağına hareket