Beijing Eyaleti 2017’ye Kadar Temiz Enerjiye Geçiyor

greenpeace

Çin’in Beijing Eyaleti, bölgede bulunan kömürlü termik santrallerin 4 yıl içinde tamamen aşamalı olarak kapatılmasıyla ilgili planını açıkladı. Beijing şu anda 2.600 MW’lık kömürlü termik santral kapasitesine sahip ve eyaletin enerjisinin üçte ikisi bu santrallerden karşılanıyor. Santrallerin kapatılmasıyla kömür kullanımı 2012 yılına göre % 50 oranında azalacak.

Hava kirliliğine karşı temiz enerji

Bu kararın Çin Hükümeti’nin devam eden hava kirliliği soruna karşı mücadelesinde önemli adımlar teşkil ettiğini söyleyen Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “19 milyon nüfuslu Beijing’de 2012 yılında toplam 23 milyon ton kömür yanması sonucunda ciddi bir hava kirliliği krizi ortaya çıkmıştı. Greenpeace yıllardır Çin’de bölgesel kömür tüketiminin kontrolü için çağrıda bulunuyordu. Özellikle son yılda Beijing’de yaşanan hava kirliliği, bu kararın alınmasında önemli bir rol oynadı. Türkiye’de de yılda ortalama 100 – 110 milyon ton kömür yanıyor. Bugün Afşin – Elbistan’dan Zonguldak’a, kömür santrallerinin yoğun olduğu bölgelerde ciddi bir hava kirliliği yaşanıyor. Mevcut santrallere eklenecek 80’in üzerinde yeni kömür santrali projesi, Türkiye’de de Çin’deki gibi büyük bir kirlilik problemini beraberinde getirecek. Hükümetimizi, Beijing için alınan kararı örnek almaya ve bir an önce bu kirli enerjiden vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Çin, temiz enerjiye yatırım planlıyor

Geçtiğimiz ay Çin Hükümeti, gelecek iki sene boyunca yenilenebilir enerji üretimine 294 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.