Batık Bazilika Dünyanın En Önemli 10 Keşfi Arasında

iznik-7

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi kültürel miras çalışmaları kapsamında İznik’te gerçekleştirdiği hava fotoğrafı çekimleri sırasında göl içinde görüntülenen batık bazilika dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi miras çalışmaları kapsamında ortaya çıkardıkları ve otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün en önemli keşifler arasında gösterdiği batık bazilikayı su altı müzesi olarak Bursa’ya kazandırılacaklarını söyledi.

iznik-6

Bursa’da 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet Dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar han alanda önemli çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, arkeoloji tarihine geçecek önemli bir çalışmaya daha imza attı. İznik’in Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesine dâhil olmasının ardından bölgeyi karadan olduğu kadar havadan da tarayan ekipler, hava fotoğrafları çekimi sırasında göl kıyısının 20 metre açığında 1,5 – 2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısını görüntüledi. İlk kez görüntülenen batık bazilika bilim insanların dikkatini çekerken, fotoğrafları inceleyen Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen ‘Aziz Neophytos’ adına yapılan kilise olduğunun belirlendiğini açıkladı. Prof. Dr. Şahin, Aziz Neophytos’un önce bazilikanın içine gömüldüğü, ardından 740’da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi’ne götürüldüğünü açıkladı.

iznik-5

Keşifler listesinde

Büyükşehir Belediyesi’nin fotoğraflarıyla ortaya çıkan İznik’teki bu keşif, arkeoloji dünyasında da ses getirdi. Bu alanda otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü, resmi web sitesinde yayınladığı 2014 yılında, ‘Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi’ arasına İznik Gölü’ndeki batık bazilikaya da yer verdi. Aynı zamanda enstitünün iki ayda bir yayınlanan dergisinin Ocak ayı sayında da İznik Gölü’nde bazilikaya geniş bir yer verildi.

iznik-4

Sualtı müzesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’in Büyükşehir sınırlarına dâhil olmasıyla birlikte bölgeye önemli bir ağırlık verdiklerini belirterek, geçtiğimiz Şubat ayında ilçenin sahip olduğu tüm potansiyelin hava fotoğraflarıyla belgelendiğini söyledi. Fotoğraf çekimleri sırasında ilk kez hava fotoğrafı ile arkeolojik bulgu tespitinin de gerçekleşmiş olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Özellikle Hıristiyan dünyası açısından büyük önem taşıyan, ilk konsülün toplandığı ve İncil’in 4’e indiği İznik’e biz de büyük önem veriyoruz. Bölgenin inanç ve kültür turizmine kazandırılması için yaptığımız çalışmalar sırasında ortaya çıkan göldeki bazilikanın, bu konuda otorite olan Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014’ün en önemli 10 keşfi arasında gösterilmesi çalışmalarımı taçlandırmış oldu. Böylelikle Bursa ve İznik bir kez daha dünya gündemine gelmiş oldu. Göl içinde yapılacak çevre düzenlemeleri ile burayı sualtı müzesi olarak Bursa’ya kazandırmayı hedefleniyoruz. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi burada da Uludağ Üniversitesi başta olmak üzere alanında uzman akademisyenlerle çalışacağız” diye konuştu.