Balığın Sesine Kulak Ver

Kırmızı Telefon II’yi devreye sokan Greenpeace, Bakanlık’a verdiği sözü hatırlatıyor; balıkların yasal avlanma boyları konusu ne zaman sonuca bağlanacak?

Galatasaray Meydanı’nda kırmızı telefonu bir kez daha devreye soktuk. Telefon hattı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e uzanıyor. Kırmızı telefon II hattını kullananlar, 1 Eylül’de av sezonu açılmadan önce acilen türü tehlike altındaki kalkan, orfoz, lüfer için avlanma boylarının gerçek üreme boylarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep ediyor. 0 212 377 03 50 begin_of_the_skype_highlighting numaralı telefon hattını eylemin birinci gününde 74 kişi aradı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Şubat ayındaki kırmızı telefon eylemimizden sonra İstişare Kurulu’nda balık boylarının tartışılacağını ve alınan kararların değerlendirileceğini açıklamıştı. Ancak 21 Haziran 2011 tarihinde yapılan İstişare Kurulu Toplantısı’nda balık boyları tartışılmadı ve konu 2012 tebliğ çalışmalarına bırakıldı, yani bir yıl geciktirildi. Oysa lüfer, kalkan, orfoz tükenmek üzere, palamut, levrek, lahos türleri aynı risk altında. Yani pek çok balık bir yıl daha bekleyecek durumda değil.

Balıklar denizlere aittir…

21 Haziran toplantısının üzerinden tam 21 gün geçti. Bu sürede yeni hükümetin kurulmasını bekledik. Mehdi Eker yeniden bakan seçildiği için şimdi yarım milyon kişinin cevapsız kalan sorusunu bizzat Bakan’a yöneltiyoruz. İstişare Kurulu’nda en son gündem maddesi olarak balık boyları tartışıldı. Ancak sadece lüfer üzerinden bir balık boyu tartışması yapıldı, üstelik de toplantıda konunun ele alınışı ve tartışmanın yöntemi bize göre kesinlikle kabul edilemezdi. Lüfer adeta pazarlığa açıldı! İki tane bilimsel çalışma sunulmasına rağmen, çözüm önerisi balıkçıya bırakıldı. Bakanlık’ın acilen bu konuda harekete geçmesini istiyoruz! Kaybedecek zaman yok.

Yarım milyon kişinin (538.675) imzasıyla destek verdiği yavru balık avının önüne geçilmesi konusu yalnızca balığı tutanların değil hepimizin ortak sorunudur. Bu 3 türün avlanma boylarının bilimin önerdiği şekilde av sezonundan önce düzenlenmeli. Lüfer 25 cm, orfoz ve kalkan 45 cm’den aşağı avlanmamalı!

Kırmızı telefon II’yi neden kullanıyoruz?

Kırmızı telefon, yavru balık kampanyasına destek veren yarım milyon insanın ev veya cep telefonundan erişebileceği bir numara. 0 212 377 03 50 begin_of_the_skype_highlighting numaralı telefonu arayanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın santraline yönlendiriliyoruz.