Bakanlık GDO’lu Pirincin Taşını Nasıl Ayıklayacak?

2 Mart’ta başlatılan soruşturma kapsamında, Göze Tarım, Tat Bakliyat ve Tiryaki Agro’ya ait 23 bin ton pirince el konulmasının ardından marketlerden alınan pirinç numunelerinde yüksek oranda GDO bulunmasına tepkiler büyüyor.

Tarım Kampanyası Sorumlumuz Tarık Nejat Dinç, bugün yaptığı yazılı açıklamada, bu genetiği değiştirilmiş pirinçleri tespit eden kurumun Bakanlık olmamasını skandal olarak değerlendirdi. Dinç, Bakanlık’tan etkin denetimini sağlayamadığı GDO’ların ithalatını acil olarak yasaklamasını talep etti:

Bakanlık gözden kaçırdı

Söz konusu skandal Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen bir ihbar üzerine ortaya çıktı. GDO’lu pirinci ortaya çıkartan, gıdaların ve GDO’ların denetiminden doğrudan sorumlu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmaması skandalın boyutlarını büyütüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GDO’lu pirinci atladı, durumu ihbar üzerine Gümrük Bakanlığı fark etti.

Bakanlık bu durumda etkin ve sağlıklı denetim yapıldığına kamuoyunu nasıl ikna edecek?

Skandal ortaya çıktıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı açıklamada ‘yapılan düzenli denetimler sonucu bugüne kadar pirinçte GDO’ya rastlanmamıştır’ dedi. Ancak bugün basına yansıyan haberde skandalın takibi amacıyla sonradan yapılan incelemelerde market raflarında satılan pirinçlerde GDO tespit edildi. Bakanlık bu tespitleri neden daha önce yapmadı? Market raflarındaki genetiği değiştirilmiş pirinci nasıl tespit edemedi? Bu durum Bakanlığın etkin GDO denetimi gerçekleştiremediğinin somut kanıtı.

GDO’lu yemler ve GDO’suz gıdalar neden aynı gemide?

Açıklanması gereken diğer bir konu, yakalanan pirinçlerin genetiği değiştirilmiş pirinçler mi olduğu, yoksa genetiği değiştirilmiş soyadan pirince mi GDO bulaştığı?

Bugüne kadar bu analiz neden yapılmadı veya yapıldıysa neden kamuoyuyla paylaşılmadı? Eğer pirinçte söz konusu GDO tespiti bulaşma sonucu ortaya çıkmışsa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konudaki ihmali daha vahim hale geliyor. Bakanlık neden yem amaçlı ithal edilen genetiği değiştirilmiş soya ile gıdada kullanılan pirincin aynı gemide gelmesine izin verdi? Bakanlık neden genetiği değiştirilmiş soyanın kapalı ambalajda getirilmesini sağlamıyor?

Bu ilk skandal değil

Bu skandal ilk de değil. Aynı vaka, Ocak ayında yine Mersin Limanı’nda, 10 bin tona yakın pirinçlik bir partide de gerçekleşmişti. O pirinçlerin akıbeti ne oldu?

Bakanlığın gerek biyogüvenlik, biyoçeşitlilik açısından, gerek canlı insan sağlığı açısından son derece kritik bir konu olan GDO’ların güvenli ortamda ticareti konusunda aldığı tedbirler neden başarısız oldu? Bakanlık bu durumun tekrar etmemesi için ne gibi tedbirler alıyor?

GDO ithalatı acilen yasaklanmalı

Yem amaçlı GDO başvurularının değerlendirilme sürecinde Bakanlık bir kere GDO’ları sisteme sokarsa, bunun denetim ve kontrolünü sağlayamaz şeklinde uyarıda bulunmuştuk. Şimdi bu uyarının doğruluğu ortaya çıktıktan sonra Bakanlık halk ve çevre sağlığı adına hangi radikal adımları atacak?

Bakanlık etkin denetimini sağlayamadığı ve bulaşmaları engelleyemediği GDO’ların ithalatını acil olarak durdurmalı ve yasaklamalıdır.

Greenpeace