Bakan Eroğlu, Güven Eken’i Savcılığa Şikâyet Etti

İcraatları ve yasal düzenlemeleriyle doğadan çok HES ve baraj şirketlerinin çıkarlarını savunmakla eleştirilen Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, daha önce dava açtığı Doğa Derneği Başkanı Güven Eken’i bu kez de savcılığa şikâyet etti.

Bakan Eroğlu, ‘doğanın seri katili’ ifadesi nedeniyle Doğa Derneği Başkanı Güven Eken aleyhine 15 bin liralık tazminat davası açmıştı. Bu dava halen sürmekteyken hızını alamayan Bakan Eroğlu, Güven Eken hakkında bu defa da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Güven Eken, Akdeniz Üniversitesi tarafından Bakan’ın yılın çevrecisi seçilmesini sert dille eleştirmişti. Eken’in Bakan için kullandığı ‘doğanın seri katili’ ifadesinin Antalya basınındaki yansımaları üzerine, Bakan Eroğlu savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bakan, savcılığa sunduğu dilekçesinde Eken’i gerçekleri çarptırmak ve Bakan’ın itibarını zedelemekle suçladı. Güven Eken’in önümüzdeki haftalarda Cumhuriyet Başsavcılığı’na savunmasını sunması gerekiyor.

Eken, Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun açtığı davanın ardından bir de suç duyurusunda bulunmasının doğayı korumak isteyenlere nasıl baktığının net bir göstergesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Gelinen durum, yalnızca Bakan’ın asıl niyetini ortaya çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda insanlığın doğaya karşı işlediği suçlar konusunda henüz ne kadar kifayetsiz olduğunu ortaya koyuyor. Tek bir Bakan, bir tek imzasıyla milyonlarca canlıyı, ağacı ve yüzlerce dereyi katledilebiliyor. Bu katliamı yapanlar, hukukun karşısına çıkıp ‘ben doğanın katili değilim, bana hakaret edildi’ diyebiliyor. Hukuğun ve bugünkü adalet anlayışımızın ise buna verecek net bir yanıtı yok. Dünya üzerinde bu güne kadar ortaya atılmış toplumsal teorilerin de aynı konuda kesin bir duruşu yok. İşte bu yüzden Bakan ve pek çok başka insan, ortaya koyduğumuz dünya görüşünü kavrayamıyor ve hareketimizi belli kalıplara dökmeye çalışıyor. Onun kalıplarına ters düştüğümüz için, bizi suçlu ilan ediyor. Oysa biz çok yalın bir gerçeğin peşindeyiz. Ortada canı alınan bir şeyler varsa, mutlaka bir katil de olmalıdır. Doğa canlıdır. Bir dereyi öldürmekle, bir insanı öldürmek arasında hiçbir fark yoktur. Anadolu insanları, bugün işte böyle bir hak anlayışının temellerini atmıştır. Hiçbir güç, bu anlayışın kucaklayıcı varoluşunun önünde duramayacaktır.”