Aziz Kocaoğlu Flamingolar Hakkında Yanlış Mı Bilgilendiriliyor?

İzmir Körfezi’ni temizleme projesine ilişkin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinde flamingoların yaşam alanına mevzuat gereği çamur dökülemeyeceği ve çamur için alternatif bir alan bulması gerektiği açıklanmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise bilimsel dayanağı olmayan argümanlarla çamuru dökecekleri yeri değiştirmeyeceklerini açıkladı. Doğa Derneği, Kocaoğlu’nun bu açıklamasını endişeyle karşılıyor.

Doğa Derneği, İzmir Gediz Deltası’nda başta flamingolar olmak üzere birçok canlının yaşadığı koruma alanının çamurla kaplanmaması için bir kampanya başlatmıştı. İzmir halkından büyük destek gören kampanya sonuç verdi. ÇED formatı hakkında yapılan yasal değerlendirmede, çamur dökülecek alanın sahip olduğu doğal yapının korunması için mevzuat kapsamında mutlak koruma bölgesi ilan edildiği, çamur dökümünün yasal olmadığı ve alternatif yer bulunmasının şart olduğu kesin bir şekilde dile getirildi. Bu doğrultuda, uluslararası ve ulusal mevzuat uyarınca alternatif bir çamur döküm alanı bulunana kadar projenin ÇED sürecinin işletilmemesi gerekiyor.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni bir açıklama yaparak 22 milyon metreküp  çamuru dökecekleri alanı değiştirmeyeceklerini söyledi. Kocaoğlu, çamurun kuşları yok etmeyeceğini, tersine sulak alanın restorasyonu için kullanılacağını iddia etti. Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bu açıklama hem yasaları, hem de İzmirlilerin taleplerini görmezden geliyor. Kocaoğlu bu tarihi yanlıştan geri dönmezse koruma alanının üç metre yüksekliğinde çamur ile kaplanması ve doğal yapının geri dönüşü olmayan bir şekilde yok edilmesi söz konusu. Bu durum flamingolar başta olmak üzere birçok canlı türünün beslenme alanının yok olmasına sebep olacak.

Bugüne kadar kaydedilen 289 kuş türü başta olmak üzere sahip olduğu doğal zenginliği ile Akdeniz’in en önemli sulak alanlarından biri olan Gediz Deltası aynı zamanda Türkiye’de uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13 alandan biri.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz “İzmir’in en doğal hali olan Gediz Deltası ve flamingolar İzmir’in kimliğinin ayrılmaz bir parçası. Bu nedenle, en az Saat Kulesi ve Körfez kadar korunmayı hak ediyor. Aziz Kocaoğlu, flamingolar ve çamur dökülecek alan hakkında yanlış bilgilendirilmiş olmalı. Restorasyon, bozuk bir şeyin onarılması demektir. Oysa çamur dökülmek istenen yer bozulmamış, doğal bir koruma alanı. Çamurun flamingolardan ve koruma alanından uzak bir noktaya dökülmesi şart. Zaten mevzuat gereği alternatif bir çamur döküm alanı bulunana kadar projenin ÇED sürecinin işletilmemesi gerekiyor. Doğa Derneği, Körfez’in temizlenmesine karşı değil, Körfez’i temizlemek isterken İzmir’in başka bir zenginliğinin, flamingoların yok edilmesine karşı. Aziz Kocaoğlu, kaş yaparken, göz çıkarmamalı” dedi.