Avrupa’nın En Büyük Kâğıt Müzesi

seka

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin ilk sanayi kuruluşlarından olan İzmit’teki SEKA Kâğıt Fabrikası alanını halkın kullanımına açıyor. Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1,5 yıldır devam eden restore çalışmalarının tamamlanmasının ardından Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın da en büyük kâğıt müzesi olarak hizmete girecek.

seka-4

SEKA Kâğıt Fabrikası alanında bulunan binaları değerlendiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alanda bulunan, fabrika binaları için ‘SEKA Bilim Merkezi’ ve ‘SEKA Kâğıt Müzesi’ projeleri hazırladı. Yaklaşık 1,5 yıldır süren restore çalışmaları kapsamında üretimde kullanılan tarihi makineler onarılarak ilk günkü görünümüne kavuşturuldu. İç mekân düzenleme çalışmaları devam eden birinci fabrikanın, 2015 yılının ortalarında Avrupa’nın en büyük kâğıt müzesi olarak hizmete açılması planlanıyor.

Üretimde kullanılan tarihi makineler onarılarak müzede sergilenecek. Kâğıt yapma makinelerinin sergileneceği SEKA Kâğıt Müzesi’nde, kâğıt yapımının tüm aşamaları ziyaretçilere gösterilecek. Halka açık olacak olan müzede kâğıt hakkında merak edilen tüm verilere vatandaşlar rahatça ulaşabilecekler.

seka-5

SEKA Kâğıt Fabrikası’nda üretimin durdurulmasının ardından, 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belediyeye devirin ardından fabrikanın bin 100 dönümlük arazisi üzerinde Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesini başlattı. Kıyı kesimini kapsayan alanda yapılan çalışmalar sonucunda 2006 yılında son halini alan Sekapark, ülkenin en büyük eğlence ve dinlence alanlarından biri olarak hizmete açıldı.