Avrupa Yeşil Başkenti Organizasyonu 2016 Yılı Finalistleri Belli Oldu.

european

Avrupa Komisyonundan yapılan açıklamaya göre Essen (Almanya), Ljubljana (Slovenya), Nigmegen (Hollanda), Oslo (Norveç) ve Umeå (İsveç) 2016 Avrupa Yeşil Başkenti için finale kalan şehirler oldular. Avrupa Yeşil Başkent ödülü, çevresel başarılarının bir takdiri olarak her yıl bir Avrupa şehrine veriliyor.

Ödül ilk verildiği 2010 yılından bu yana 6 şehre verildi. 2010 yılındaki ilk ödülü kazananı Stockholm olurken, Avrupa Yeşil Başkenti unvanı 2011’de Hamburg, 2012’de Vitoria-Gasteiz, 2013’de Nantest ve 2014’de Kopenhag’da oldu. Önümüzdeki sene bu unvan Bristol şehrinde olacakken, 2016 Avrupa Yeşil Başkenti’de yazının başında belirtilen finalist şehirlerden biri olacak. Avrupa Çevre Komisyonu üyesi Janez Potočnik yaptığı açıklamada “Liste oldukça çeşitlilik içeriyor, büyük küçük çeşitli şehirler 2016 Avrupa Yeşil Başkenti olmak için yarışıyorlar. Yerel yönetimlerin vatandaşlarla iş birliği içinde kentsel çevreyi geliştiren, sürdürülebilir kalkınmayı özendiren uygulamaları yaptıklarını görmek heyecan verici” dedi.

Essen, Ljubljana, Nijmegen, Oslo and Umeå 12 aday şehir arasından elenerek seçildi. Bağımsız uzmanlardan oluşan bir panel elemeyi aşağıdaki kriterlere göre yaptı. Avrupa Yeşil Başkent seçimlerinde genel olarak bu kriterlere göre seçim yapılıyor.

– İklim Değişikliği: Azaltım ve Uyum

– Toplu taşıma

– Sürdürülebilir arazi kullanımı sağlayan yeşil kentsel alanlar

– Doğa ve biyoçeşitlilik

– Ortam hava kalitesi

– Akustik ortam kalitesi

– Atık üretim ve yönetimi

– Su yönetimi

– Atık su artıma

– Eko-inovasyon ve sürdürülebilir istihdam

– Enerji performansı

– Entegre çevre yönetimi

Finale kalan şehirler, diğer şehirlere rol model olma potansiyellerini, vizyonlarını ve iletişim stratejilerini şu anki Yeşil Başkent olan Kopenhag’da jüri karşısında anlatacaklar. Jürinin değerlendirmeleri sonrası 2016 Avrupa Yeşil Başkenti 24 Temmuz’da resmi ödül töreni ile açıklanacak.