Avrupa Birliği’nin 2010 Orkinos Kotası Avlandı!

Mavi yüzgeçli orkinoslar yok olmanın eşiğine bir adım daha yaklaşmışken, AB bu yılki orkinos av sezonunu kapattı. Greenpeace sezonun aslında hiç açılmaması gerektiği konusunda uyarmıştı. AB komisyonundan yapılan açıklamaya göre yasak, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Komisyon, Fransa’nın filosunu geri çağırmadaki başarısızlığının üzerine, gırgır avcılığına son verme kararı aldı. Avrupa’daki gırgır ağlarıyla yapılan av, sürdürülebilir balıkçılığın önündeki en büyük engellerden biri. Gırgır ağı ile büyük oranlarda (%70 gibi) balık yakalanarak, 2010 için belirlenen kotaya, sezonun kapanmasına bir hafta kala neredeyse ulaşıldı. Ama mavi yüzgeçli orkinos katliamı Avrupalı balıkçıların, AB dışındaki ülke bayraklarıyla devam etmesiyle durmadı. AB üyesi olmayan ülkelerin teknelerinin Akdeniz’deki orkinos avının yüzde 40’ından sorumlu olduğu tahmin ediliyor.
 

Bir avuç Fransız ve bir Yunan av teknesi hala denizde olmasına karşın, bu teknelerin avlanma kapasiteleri çok fazla. İtalya bu sezon için moratoryum ilan etmişti. İspanyol tekneleri şimdiden limanlarına geri çağrıldı bile. Fransız av filosu şu ana dek kendi kotasının % 85’ini doldurmuş durumda. Bu yılki avlanma sezonu 16 Mayıs’tan 15 Haziran’a dek sürüyor.

Türkiye ve Libya gibi AB harici bayrak taşıyan teknelerin ise sezon bitiş tarihine dek avlanacağı tahmin ediliyor. Türkiye, elindeki 410 tonluk çok daha küçük kota ile hala avlanmaya devam ediyor. Türkiye, acilen bu sezon ne kadar avladığını açıklamalı ve balıkçılarını hemen geri çağırıp bu katliama son vermeli. Orkinosların önemli yumurtlama alanlarından biri olan ve Türk filosunun avlandığı Kıbrıs Kanalı, derhal deniz rezervi ilan edilip balıkçılığa kapatılmalı. Artık mavi yüzgeçli orkinos türünü kurtarmak için sorumluluk üstlenmenin zamanı geldi.

Bu yılki av sezonunda yakalanan balıkların çoğu üremesine izin verilmeden, hasat zamanı kesilerek kârlı Japon pazarına satılmak üzere çiftliklere götürülüyor. Yakalanan her bir mavi yüzgeçli orkinos, bu türü yok oluşa doğru bir adım daha yaklaştırıyor. Rainbow Warrior ve Arctic Sunrise geçtiğimiz birkaç hafta içinde Akdeniz’de balıkçılara yönelik eylemler yaptı.

Greenpeace yıllardır daha iyi bir balıkçılık yönetimi ve Akdeniz’de mavi yüzgeçli orkinosların yumurtlama alanlarını da içeren dünya denizlerinin yüzde 40’ını kapsayacak bir deniz rezervleri ağı için kampanya yürütüyor.