Atlantik Mavi Yüzgeçli Orkinosları

21–23 Ekim tarihlerinde İspanya’da bir araya gelen, bilim adamları bu türün şu andaki stok durumunun, Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticareti Konvansiyonu (CITES)’nun Appendix 1 listesine girmesi için gerekli kriterlere uyup uymadığını tartıştı (Appendix 1, tehlike altındaki türlerden uluslararası ticaretinin tamamen yasaklanması gerekenlerinin yer aldığı listedir). ICCAT’e katılan bilim adamlarına göre bu türün şu anki biyokütlesi, avlanmaya başlamadan önceki durumuna göre yüzde 15 azalmış durumda. Bu sonuç, Atlantik mavi yüzgeçli orkinoslarının CITES Appendix 1 listesine girmek için yeterli kritere sahip olduğunu gösteriyor.

Ayrıca yapılan analizlere göre de bu stokların 2019 yılına dek CITES yasaklanmış türler listesinden çıkabilmesi için gerekli kriterlere ulaşması ancak ticari avcılığın dondurulması ile mümkün olacak.
 

Kararı memnuniyetle karşılayan Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı Akdeniz’in her açıdan en değerli türlerinden olan mavi yüzgeçli orkinos türünün tam bir yok oluştan kurtulabilmesi artık yalnızca uluslararası ticaretinin durdurulması ile mümkün olabileceği görüşünde. Banu Dökümecibaşı’na göre Türkiye’nin de dâhil olduğu bu acımasız sömürüye, stoklar tamamen iyileşme belirtisi gösterene dek son vermek zorunda.

Greenpeace Uluslararası Denizler Kampanyası Politik danışmanı Sebastian Losada ise Atlantik mavi yüzgeçli orkinoslarının tam bir yok oluşun eşiğinde olduğuna işaret ediyor. Çünkü bu tehlike altındaki türün tek kurtulma şansı kökten çözümlerden geçiyor. ICCAT’in denizel kaynaklarımızı korumaktaki ve sorumsuzluklarla gelen başarısızlıkları artık devam edemez. Onlarca yıldır korkunç bir aşırı avlanma ve sömürüye maruz kalan bu türün kurtulmak için zamanı kalmıyor.
 

ICCAT’e üye 48 ülkenin temsilcileri 6–16 Kasım tarihlerinde Brezilya’da bir araya gelecek. Toplantılarda bilim komitesinin aldığı bu kararlar da sunulacak. ICCAT’in alacağı kararlarda bilim adamlarının yaptığı bu açıklamaların da geçmişte olduğu gibi göz ardı etmek yerine artık dikkate alınması gerekiyor.

Greenpeace CITES‘e üye ülkelerin Atlantik mavi yüzgeçli orkinosların Konvansiyonu’nun Appendix1 listesine girmesi için destek vermelerini istiyor.