Aşure Yapımı

asure sirtcantam

Her şeyden önce aşurelik buğdayı ve pirinci yıkayıp aşureyi yapacağımız tencereye almamız gerekiyor ve üzerine geçecek kadar su koyup kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra altını ve kapağını kapatıp böyle bir gece bekletiyoruz.

Ertesi gün buğday ve pirinç şişmiş olacaktır. Ocağı açıp tekrar üzerine bolca su koyup kaynamaya bırakıyoruz. Kuru meyveleri birlikte bir kaba alıp sıcak su üzerini geçecek kadar koyup bekletelim. Buğday nişastayı salıp kıvamlı bir hal alınca birer kâse nohut ve fasulyeyi ilave edelim.

Portakal kabuğu rendesi, kuru meyveleri suyu ile birlikte, kullanıyorsak tarçın veya karanfil tanesi ekleyelim. Karanfil şanslı kişinin ağzına gelmesin istersek, ufak bir cezvede kaynatıp suyunu ekleyelim. Gerektikçe su ilave edip ayarlayalım.

Biraz suda açtığımız nişastayı ekleyip bir taşım daha kaynatıp ve kâselere aktarıp soğumaya bırakalım. Ilındıktan sonra malzemelerle süsleyelim. Afiyet olsun.

Malzeme:

Bir su bardağı aşurelik buğday,

Üç yemek kaşığı kırıklı pirinç (yoksa normal de olur),

Birer ufak kâse küp doğranmış kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm,

Yaklaşık 3 litre su (göz kararı gerektikçe konacak),

Bir büyük kâse haşlanmış nohut,

Bir büyük kâse haşlanmış fasulye,

Bir tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi,

Bir buçuk ile iki su bardağı arası tozşeker,

Bir yemek kaşığı nişasta.

Arzuya göre bir yemek kaşığı gül suyu veya kabuk tarçın veya 2 – 3 parça karanfil süslemek için: tane fındık, ceviz, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, kuş üzümü, nar taneleri…

Yazı: Bursa Osmangazi Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli Atölye Çalışması.

www.bursaaotml.meb.k12.tr, www.bursauygulamaoteli.com

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş