Artemis Kutsal Yolu’nda İlk Adımlar

Dağcı, doğaseverler ve kültür rotası kâşiflerinin şimdiden dikkatini çekmeyi başaran Artemis Kutsal Yolunda ilk yürüyüş 3 Mayıs 2015 Pazar günü gerçekleştirildi. Selçuk’ta bulunan Artemis Tapınağı’ndan hareketle başlayan, 30 km sonra Aydın’ın Ortaklar İlçesi’nde bulunan Magnesia antik kentindeki Artemis Tapınağı’nda son bulan Artemis Kutsal Yolu Selçuk İlçesi’nin ilk kültür rotası olma özelliğini taşıyor.

artemis yolu

Selçuk Kaymakamlığı, Selçuk Belediyesi, Zirve Dağcılık Kulübü, Selçuk Ticaret Odası ve Selçuk Esnaf ve Sanatkârlar Odası başta olmak üzere birçok kurum ve kurulun katkısı ile hayata geçen Artemis Kutsal Yolu Projesi henüz çok yeni olmasına rağmen bölgeye misafir çekmeye başladı bile. Artemis Kutsal Yolu Projesine hayat veren Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi Onursal Başkanı ve SESO Başkan Vekili Özgür Aydoğan’ın rehberlik ettiği yürüyüşte, yolun açılışı da yapılmış oldu. Artemis Kutsal Yolu’ndaki bu ilk yürüyüşe 5’i yabancı olmak üzere toplam 48 kişi katıldı.

artemis yolu yuruyuscu

Artemis Kutsal Yolu yürüyüşüne rehberlik eden Özgür Aydoğan başta Selçuk ve çevresi olmak üzere bölgedeki bütün kültür, doğa ve tarih meraklılarını bundan sonraki etkinliklerine de beklediğini söyleyerek, “İlçemizde her sezon kırılan turist ziyaretçi rekorları maalesef esnafa ve ilçe insanına beklendiği kadar fayda sağlamıyor. Fakat Artemis Kutsal Yolu ve benzer projelerin ilçedeki ve köylerdeki ekonomiye önemli ölçüde katkısı olduğu herkes tarafından biliniyor. Buda gösteriyor ki benzer projelere öncelik verilmeli. Rotanın işaretlemelerinde hala eksiklerimiz var. Ayrıca uzun zamandır kullanılmayan yolun bazı noktaları bakım istiyor burada da Selçuk Belediyesi’ne görev düşüyor. İnanıyorum ki şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada birlik içinde çalışmalar devam edecek” dedi.

artemis yolu su kemeri

artemis yolu kopru