Antalya Valiliği’ne Çağrı

Antalya Kumluca’daki Beydağları’ndan doğan Alakır Nehri, HES projeleri ile tehdit altında. Bu projelerden biri olan ve Alakır Vadisi’nde doğa üzerinde telafisi mümkün olmayan hasarlara sebep olacak Kürce HES projesi, Alakırlı dostlarımızın açtığı ve Doğa Derneği’nin de müdahil olduğu dava sonucunda yargı engeline takıldı.

Antalya 2. Bölge İdare Mahkemesi, Kürce HES için eski adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Alakırlı dostlarımız mahkeme kararının uygulanması ve HES inşaatının durdurulması için destek olmak isteyen herkesi Antalya Valiliği’ne mektup göndermeye çağırıyor.

Kürce HES de dâhil Alakır Vadisi’nde devam eden birçok HES projesi kapsamında borulara hapsedilecek olan Alakır Nehri, on binlerce yıldır doğal olarak kendi yatağından akarak bitki, hayvan ve insanlara hayat veriyor. Vadinin ve bölgenin en temel yaşam kaynağı olan Alakır Nehri’nin üzerinde HES projelerinin gerçekleşmesi halinde, başta ‘Kırmızı Benekli Alabalık’ olmak üzere nehirde yaşayan onlarca canlı ve etrafındaki birçok bitki türü yok olacak. Vadinin kendine özgü mikroklimasının değişmesiyle doğanın tüm dengesi bozulacak; yağış rejiminin negatif yönde etkilenmesiyle kuraklık, sel, erozyon ve orman yangını riski artacak. Tarım ve turizm gibi geçim kaynakları ortadan kalkacağı için, yöre halkı Alakır’ı terk etmek zorunda kalacak ve on binlerce yıldır varlığını koruyan yerel ve kültürel değerler zaman içinde yok olacak.

Kürce HES’te Doğa Derneği’nin de müdahil olduğu dava kapsamında verilen yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için Antalya Valiliği’ne çağrıda bulunuyoruz. Alakır’daki canlıların yaşam mücadelesine destek olmak isteyen herkesi www.change.org adresinde Alakırlı dostlarımızın başlattığı imza kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz.