Ankaralı Gezginler

Gezgin Gözüyle Rusya ve Kafkasya

Kuzey komşumuz, Rusya ve Kafkasya, tarihin her zaman en çok merak edilen bir bölgesi olduğu gibi birçok kez de kitap veya yazıkonusu olmuş. Gezgin Gözüyle Rusya ve Kafkasya kitabı, her zaman çok merak edilen bu coğrafyayı, bu kez gezgin gözüyle tanıtmak amacıyla hazırlanmış. Aralarında deneyimli gezgin ve yazarların yer aldığı 43 farklı kalemden Rusya ve Kafkasya’nın, gezilecek yerleri, mutfağı ve kültürel özellikleri geniş bir şekilde anlatılıyor.

Rusya’nın en bilinen yerleri Moskova ve St. Petersburg’dan başka en batısındaki yavru vatanı Kaliningrad’dan Sibirya’ya, en kuzeydeki Yakutistan’dan, göç yollarının başlangıç yeri Tuva ve Hakasya’ya kadar çeşitli bölgeleri, ayrıca Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan hakkında birçok yazı bir arada.

Timur Özkan’ın editörlüğünde hazırlanan kitap Kül Sanat Yayınlarıtarafından yayımlanmış ve 368 sayfa. İletişim için; ozkantimur@yahoo.com.
 
 
Gezgin’ce
Gezgin’ce, Timur Özkan’ın ikinci gezi kitabı. Yazarı; ‘Ankaralı Gezginler 1, 2, 3′(Dünyadan, Türkiye’den, Ankara’dan Gezi Yazıları) ve ‘Gezgin Gözüyle Rusya ve Kafkasya’ isimli kitapların editörü olarak tanıyoruz. Timur Özkan bu kitabında; bazıları Cumhuriyet 4 Mevsim Gezi, Kül Öykü Gazetesi ve Hürriyet Seyahat gibi bazı gazete ve dergilerde yayımlanan 50’den fazla gezi yazısını bir araya getirmiş. Kitapta Küba’dan Hong Kong ve Macau’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarından gezi yazıları ile birlikte Ankara ve İzmir’den yazılar ve de yazarın çeşitli gezi anılarından bir bölümü de yer alıyor.
Kitabın son bölümünü teşkil eden ve yazarın bugüne kadar gezdiği 100’den fazla ülkenin ilginç notlarından derlenen ‘Gezgin’ce Bir Deneme’ özgün ve dikkat çekici bir çalışma.