Amerikan Petrol Endüstrisine Darbe

Başkan’ın 6 aylık denizaşırı petrol arama faaliyetleri yasağı, yalnızca Kuzey Kutbu’nda değil, tüm ülkede kalıcı ve uzun dönemli bir yasağa dönüşmeli. Ancak bu şekilde başka bir petrol sızıntısı felaketinin yaşanmasını engelleyebiliriz.
 

Greenpeace Amerika Okyanuslar Kampanyacısı John Hocevar, “BP ve Shell gibi şirketlerin politikacıların gözünü korkutması, enerji yasalarını yazmaları, düzenleyici kurumlara rüşvet vermeleri devam ettiği sürece, bizim de bu kirli ve tehlikeli fosil yakıtlara bağımlılığımız devam edecek. Başkan Obama, kirletici lobi hareketlerini tartışmalardan uzaklaştırmalı ki, ülke temiz enerji devrimine doğru ilerleyebilsin” dedi.

Amerika, küresel petrol rezervlerinin yüzde 3’üne sahip olmasına rağmen, dünya petrolünün yüzde 25’ini tüketiyor. Greenpeace’in geliştirilmiş ve Haziran 2010’da yayınlanacak Enerji [D]evrimi Senaryosu’nda, 2050 yılına kadar, ABD’nin petrol talebini yüzde 85’e ve küresel talebini de yüzde 70’e kadar azaltabileceği gösteriliyor.
 

Pazartesi günü 7 Greenpeace eylemcisi, Port Fourchon’dan Louisiana’ya doğru hareket edecek olan geminin güvertesinde, Körfez’deki petrol felaketindeki petrolü kullanarak ‘Sıradaki Kuzey Kutbu mu?’ mesajını yazdılar. BP yöneticileri en ufak bir suçlamaya maruz kalmazlarken, barışçıl bir eylem gerçekleştiren eylemciler, ağır cezayla karşı karşıyalar.