‘Altın Safran’ Başladı

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin amacı, özelde Safranbolu, genelde ülkede bulunan kültürel değerlerin ‘Korunması ve Geleceğe Miras’ olarak taşınmasına gerekli duyarlığı sürdürmek, belgesel film festivali aracılığı ile güncelleştirmek, ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ temasının ışığı altında tarihsel, kültürel, doğal çevrenin geleceğe taşımasını sağlayabilmektir.

10. yıl içinde Altın Safran Belgesel Film Festivali ölçeğinde 150 kadar film ödüllendirilmiş, 30 kadar proje ödüle layık görülmüş, 2005 yılından itibaren ilçeyi ‘Safranbolu’da Zaman’ filmi ile tanıtan Süha ARIN adına da öğrencileri ödüllendirilmiştir. 10 yıl içinde değerli yönetmenlerin yarışmaya yolladıkları filmleri ile özgün bir koleksiyon oluşturulmuştur. Bunu da topluma sunmak izlenebilir olmasını sağlamak amacıyla bir Süha ARIN Kültür Merkezi oluşturma çalışmalarına başlamış bulunuldu.

 

Bu yıl festivalin 10. yılı olması nedeni ile Belgesel Film Festivali biraz daha genişleterek ilköğretim seviyesindeki öğrencilerimize katılımcı yönetmenler ile birlikte belgesel film çekimi yaptırmaya ve tüm Safranbolu’da ki okullarda bir hafta boyunca ödüllü filmler göstererek öğrencilerin dikkatini belgesel filme yönelterek ilgilerini çekmek istendi.

Geçen yıllarda olduğu gibi yine büyük katılımın beklendiği belgesel film yarışmasına ait detayları www.altinsafranbolu.com adlı sitede bulunmaktadır.