Allianoi’ye Destek Yolculuğu

Doğa Derneği, Allianoi Girişimi’ne destek vermek amacıyla İstanbul’dan Allianoi’ye günübirlik otobüs yolculuğu düzenleyecek. Allianoi’ye destek yolculuğu herkesin katılımına açık.

Allianoi’nin sular altında kalmasını engellemek ve üç yıldır durdurulan kazıları yeninden başlatmak amacıyla Allianoi Girişim Grubu tarafından düzenlenen 16 Mayıs etkinlikleri kapsamında uçurtma şenliği de yer alıyor. Mahkeme kararlarına rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sular altında bırakılmak istenen Allianoi için 1998 yılından bu yana yoğun bir mücadele sürüyor. Allianoi’nin sular altında kalması 2008 Şubat ayında da gündeme gelmiş, ancak mahkeme kararları ve kamuoyu baskısı sonucunda süreç askıya alınmıştı.

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler bu güne kadar Allianoi için uzun soluklu bir kampanya yürüttüklerini ve 50 binin üzerinde imza topladıklarını belirterek, “Şimdi Allianoi’ye sahip çıkmanın zamanıdır. Danıştay’ın Allianoi’nin kurtuluşu anlamına gelen kararlarına rağmen, kapalı kapılar ardında Allianoi’nin sulara gömülmesinin planlandığını biliyoruz. Bu yanlışlığa dur demek için 16 Mayıs 2010 Pazar günü Allianoi’de buluşuyoruz. Rüzgârını kanatlarına alan gelsin” dedi.

 

Allianoi’ye Destek Yolculuğu
Yolculuk 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece İstanbul’dan başlayacak ve 16 Mayıs akşamı yine İstanbul’da son bulacak. 16 Mayıs sabahı Allianoi’ye varılacak ve kısa bir dinlenmenin ardından Allianoi’deki etkinliklere destek verilecek. Yolculuğa katılmak isteyenlerin destek otobüsünün kirasını paylaşmak amacıyla 75 TL ödemesi bekleniyor. Yolculuk boyunca gerçekleştirilecek diğer tüm giderlerin de yine Allianoi’ye destek vermek isteyen yolcular tarafından karşılanması gerekiyor. Yolculuğa katılmak isteyenler, (0216) 462 17 31 numaralı telefondan Doğa Derneği’ni arayarak yer ayırtabilir.

Allianoi’ye destek yolculuğuna katılım için:
Özgür Koç, Doğa Turizm
0216 462 17 31
http://www.dogadernegi.org/