Allianoi’dan Sesleniş

Gerek insanlarının zengin kültürel birikimiyle gerekse tarihsel dokusuyla göz kamaştırmakta olan Bergama bir yandan Unesco’nun ‘Dünya Mirası’ listesine aday olma yolunda ilerlerken Allianoi’u, 2000 yıllık geçmişiyle termal sağlık yurdunu göz göre göre kaybedecek midir?

Bizler, Anadolu’nun sonsuz bilgi kaynağı olduğunu bilmekle beraber 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle ışığa kavuşan Allianoi’un da kültür mirası olduğunu defalarca söyledik, yazdık, haykırdık. Çok sayıda bilimsel makaleye, öğrenci tezlerine konu olan, sayısız imza kampanyası düzenlenen, hakkındaki hukukî mücadelenin sürdürüldüğü Allianoi ören yerinin talihsiz bir şekilde yok edilmemesi adına çalışmalar yürüttük ve kararlılıkla da bu mücadelemize devam etmekteyiz.
 

İnancımız odur ki Bergamalılar, 2000 yaşındaki, insanlarına binlerce yıl sıcak suyuyla şifa dağıtmış olan Antik Sağlık Yurdu Allianoi’u gerçeklerin ışığında günlük çıkar heveslerine kurban etmeyeceklerdir.

Çünkü Bergama insanı duyarlıdır ve hukuka saygılıdır.

Çünkü Bergamalılar tarih konusunda dikkatlidir.

İlklerin kentinde yaşayan Bergama insanı geçmişini geleceğe taşıyacaktır.

Taşların kenti, ilklerin beşiği, Unesco yolcusu, kültür mozaiği Bergama… EXPO 2015’DE İZMİR’İN DÜŞTÜĞÜ HATAYI YİNELEMEYECEKTİR…

Bergama antik bir sağlık merkeziyse adı ancak ALLIANOI ile birlikte anılabilir…

Antik değerler bir bütündür. Bergama UNESCO’nun “DÜNYA MİRASI” listesine adaysa bunu ancak ALLIANOI ile gerçekleştirebilir…

Saygılarımızla

ALLIANOI GİRİŞİM GRUBU…

Dönem Sözcüsü

İffet DİLER

11.Şubat.2010