Allianoi!

Meraklısının mutlaka haberi vardır Bergama Müzesi Ege’nin şanıdır. İlçenin eski sokaklarında, Arastası’nda bir iki kelam etmek bile iyidir. İnsanlarıyla tanışmak hem sizi zenginleştirir hem de sözcüklerinizdeki harflere ayrıcalık katar. Hoşgörü ve zarafet bu sokakların adı diye düşünürken tam yamaç tiyatroda takılı kalır gözleriniz. Unutmazsınız. Mozaiklerin haberi gelir telaşa düşer ekmek almayı unutur koşarsınız. Bergama’da ve ALLIANOI’da hayat böyledir.

Sıcağın yanında çay verilir gelenlere. Konuğu, sorusu eksik olmaz hiç. Neden diye dönerler. Neden?..Sahi niye bilimsel bir çalışma sonlanmamışken kapatılır üstü. Aşk ertelenmez, hürriyet ve isyan da. Şimdinin kültürü gençliğinden bilmekte oysa bunu. Anlamazlıktan mı gelinmektedir. Hayır sanmıyoruz. Öyle olsa böylesine hassas bir terazide tartılır mı nice geçmiş. Okunur mu Mevlâna’dan, Ömer Hayyam’dan, Nâzım’dan… Alıntılar…”Tek ve hür” yaşamaya davetimiz var bizim diye bağırıp boğazın sularına gömen o çocuklara ne oldu diye dalar gidersiniz. Gözleriniz kapıların numarasını aramaktadır. Başka ne yazmalı nerelere yazılmalı? Sorular ve bilinenler hürmetle sıraya girmişlerdir. Ayağınız sadece bir kere yabancı bir ülkeye gitmiş olsa bile aklınız toprağınızın renklerinden hoş olmuş, hülyalardadır.

ALLIANOI, 12 yıl dile kolay. Çok çabuk geçmeyen günler. Yokluğun zorladığı saatler. Umudun asla tükenmediği vakitler. Kâbuslar geceler boyu süren. Korkuyla, bağırtılarla uyandığınız, ağzınızın içinde toprağı bulduğunuz sabahlar.
 

Erguncuğum, hatırlar mısın babandan arabayı alıp Bergama pazarına gitmiştik. Güller, ortancalar, hercai menekşeler dikmiştik birlikte. Kaldığın odanın önündeki gül nasıl da güzelleşmişti kazı boyunca. Toprak da götürmüştük giderken. Nejdet’le Osman amca söylemişti. Otların temizlenmesi şarttı. Tuvaletler, odalar… Kireç badana şart… Un bulmak lâzım. Süreyya Abla ekmek yapacak. Bir kazı alanında öyle şeylere ihtiyaç duyulur ki anlatmak kolay değil. Resmini çizmek yarınlara kalsın.. Belki çocuklara masal olur birileri.

Hocanın kapısı çalınmaya başlamıştır. Kalemler, kareli çizimler, İlya… Bavullar… Her şey ama her şey bir yana güzel ve iyi olan bilgiyi korumak. Çünkü bu ülkenin soyu tükendiği söylenen izmler dışında ihtiyaç duyduğu turizm kadar bilime, insana, çoluk çocuğun okumasına, eskinin korunması kadar yaşatılması, geleceğe taşınmasına ihtiyacı var.

Yazmakla ayıp mı ettik, incittik mi birilerini?

ALLIANOI! UÇURTMA ŞENLİĞİNE DAVETİMİZ VAR…

İffet DİLER

http://www.allianoi.org/

http://www.akarsuhareketleri.org/