Allianoi Umut Demektir

Her yıl telaşla toplandı öğrenciler. Zorluklarla, yılmadan sürdü çalışmalar. Gün oldu 43 derece sıcaklığa rağmen uyumadan elleriyle temizlediler, silkelediler toprağı. Kimi güneydeki açmanın başında heyecanla beklerken kimi fotoğrafını çekti yüzyıllık meşenin üstünden. Suyunda kaplumbağalar balıklarla dolaştı. Leylek geldi mevsiminde. Habersiz bir şahin havalandı. Çanlarıyla koyunlar doluştu bir gün. En çok ekmeğini özledik. Serçelerin masanın üzerinde zıplaması bir yana sincaplar bile kertenkelenin haşmetine güldü kahkahalarla. Gün geldi çağrıcılar çıkardık yollara, uzak illerden bereket getirdiler mutfaklarından. Zincirlerini kıranlar kara mavi koştular. Sardunyalar diktik kapımızın önüne. İçme suyumuz yokken endişeyle baktık gökyüzüne. Kapısında birikti ailelerin umut bakışları… Kimi kızını kendi eliyle getirdi. Köprüden geçerken verdi yanıtını.

Dedi; özgürlük!

Bilime, bilgiye özgürlük!

Dedi; geçmiş geleceğe taşınmalı!

Binler kalemlerini bırakmadan sarıldı kâğıtlara!

ALLIANOI UMUT DEMEKTİR DİLDE!

‘SU’DAN SEBEPLERLE SİLİNMESİN TARİH SAHNESİNDEN…

Şimdi 21. yüzyıl yaşanırken, birileri nedensiz ödüllendirilirken ALLIANOI için çağrımızı yineliyoruz. Kendi dilinde sesleniyoruz hepinize. Biliniz sancınız sancımızdır. Dört yıldır kazı izni verilmeyen biz öğrenciler, bilim insanları… Diyoruz ki ellerinizle, aklınızla yan yana duralım. Haykıralım! Duymayan duysun anlasın. Pompei’den sonra en iyi korunmuş, 1. derece arkeolojik sit alanı ilân edilmiş, sıcak suyuyla şifa dağıtan ALLIANOI çıkarlar uğruna yok edilmesin.

Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarını göreve çağırıyoruz. Baskılara boyun eğmeyiniz. ALLIANOI sermayenin değil geleceğin insanlarına aittir. Mille kapatma kararı aslında ‘çamura gömme’ anlamına gelmektedir. Bunu sizler de biliyorsunuz. Bilimsel önemi kabul edilmiş, adı üstünde hâlâ karmaşa yaratmaya çalışan çevrelere aldanmayınız.
 

16.Mayıs.2010’da uçurtmalarınızla, çağrı mektuplarınızla bekliyoruz…

‘SON IRMAK’…’OYUN HAMURU’…’TİYATROEVİ’…

SAAT:13.00’DE TATLI SU BALIKLARININ, ESKİ KÖPRÜNÜN ORADA ÇIĞLIKLARINIZI, ZILGITLARINIZI, SÖZLERİNİZİ ALIN GELİN..

BU DAVET BİZİM DOSTLAR! ALLIANOI İÇİN DESTEK ÇAĞRIMIZDIR!

ALLIANOI GÖNÜLLÜLERİ…

İSTANBUL İÇİN:

ONUR KARAHAN: 0 533 3077976

YILMAZ YURDAKUL: 0 533 5540062

İZMİR İÇİN:

İFFET DİLER: 0 5322 844.716

TUNCAY KARAÇORLU: 0 554 5211404

AYRINTILAR:

www.allianoi.org