Alışveriş Hayattır

Bu yıl ikincisi düzenlenen Alışveriş Hayattır temalı Üçge 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserler Bursa Tayyare Kültür Merkezi, Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde karikatür meraklılarıyla buluşuyor.

52 ülkeden 289 karikatüristin toplam 707 karikatürle katıldığı Üçge 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’ndaki eserlerden oluşan karikatür sergisi, 12 – 17 Kasım tarihleri arasında Bursa Tayyare Kültür Merkezi, Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak. Bir hafta karikatür meraklılarını ağırlayacak olan sergide farklı kültürlerde ortak dil olan alışverişin en güzel yorumları sergilenecek. Dünyanın dört bir yanından karikatüristlerin eserlerinin buluştuğu sergi katılımcıları adeta dünya turuna çıkartacak.

Üçge’nin Anadolu Karikatürcüler Derneği desteğiyle düzenlediği ‘Alışveriş Hayattır’ konulu ‘Üçge 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’na 52 ülkeden 289 karikatürist toplam 707 eserle başvurdu. Organizasyonda 156 karikatür finale kaldı. Dereceye giren karikatürler 28 Temmuz Cumartesi günü yapılan jüri toplantısında belirlendi. Anadolu Karikatürcüler Derneği üyelerinden Ahmet Aykanat, Mehmet Kahraman, Cüneyt Şenyavaş, Kürşat Zaman, Raşit Ertunç, Turgut Demir, Üçge Mağaza Ekipmanları AŞ’den Esra Güven Altınkaya, Özgür Aras ve perakende sektörü temsilcilerinden Özhan Marketler Zinciri Danışmanı Sabri Erdem jüride yer alan isimler oldu. Jüri üyelerinin titiz çalışmaları ve seçme sürecinin ardından birinci Çek Cumhuriyeti’nden Karikatürist Pavel Matuşka, ikinci Ukrayna’dan Karikatürist Viladimir Kazanevsky, üçüncü Hırvatistan’dan Karikatürist Nikole Listes oldu.

Organizasyon’da ayrıca Türkiye’den Hamza Akın ve Muammer Kotbaş ile Sırbistan’dan Milenko Kosonovic mansiyon aldı. Yarışmada Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü de Hicabi Demirci’nin oldu.